مطالب

 
 • ماهنامه امنیت اقتصادی
  ماهنامه امنیت اقتصادی شماره ۷۲ و ۷۳
  ۱۳۹۹/۱۰/۱۳ پژوهشده امنیت اقتصادی تدبیر

  روستاها و جمعیت ساکن در آن، از جمله نیروی کار مولد اقتصادی کشور نقش مهمی در تأمین امنیت غذایی کشور دارند. عدم توجه به روستاها و عدم حمایت از فعالیت‌های روستایی می‌تواند اثر منفی بر امنیت غذایی کشور داشته باشد. با توجه به بافت جمعیتی مناطق روستایی کشور، عدم توسعه اقتصادی روستایی منجر به فقر و افزایش حاشیه‌نشینی در کلان شهرها خواهد شد. در مقاله، توسعه اقتصادی روستایی و تأثیر آن بر فقر و حاشیه نشینی، بحث و بررسی شده است.

   
 • بولتن
  بررسی جایگاه و اهمیت منطقه دریای خزر در امنیت انرژی ایران- مطالعات امنیت اقتصادی ۱۰۶
  ۱۳۹۵/۰۴/۲۸ مؤسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

  ایران به عنوان یکی از بازیگران مهم حوزه خزر هم از منابع انرژی قابل توجه و هم موقعیت ژئوپلیتیکی خاص برخوردار است. چالش‌های عمده‌ای از جمله عدم تعیین رژیم حقوقی، حضور بازیگران فرامنطقه‌ای، مسیرهای انتقال نفت و گاز و مسایل زیست‌محیطی در این منطقه وجود دارد که در صورت اتخاذ سیاست‌گذاری مناسب و دیپلماسی فعال و همسو از سوی وزارت نفت و وزارت خارجه، ایران می‌تواند خود را به هاب انرژی منطقه خزر تبدیل نماید. در این راستا تبیین راهبردهای اقتصادی برای حضور مؤثر در معادلات منطقه خزر می‌تواند امنیت اقتصادی کشور را تقویت نماید.

   
 • بولتن
  ارزیابی موفقیت بخش کشاورزی در دستیابی به امنیت غذایی پایدار- مطالعات امنیت اقتصادی ۱۰۳
  ۱۳۹۵/۰۳/۱۰ موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

  بخش کشاورزی با افزایش و بهبود کیفیت تولیدات مواد غذایی با اتکا به منابع تولید داخل می‌تواند در تحقق امنیت غذایی پایدار نقشی اساسی ایفا ‌کند. ارزیابی میزان موفقیت بخش کشاورزی در دستیابی به امنیت غذایی پایدار در برنامه‌های توسعه نشان از آن دارد که به‌رغم تأکید‌های بسیار بر ضرورت خودکفایی در کشاورزی و افزایش ضریب امنیت غذایی در برنامه‌های توسعه، عملکرد‌ها با اهداف مورد نظر فاصله دارند.

   
 • ماهنامه تحلیلی
  امنیت اقتصادی-۲۲
  ۱۳۹۴/۱۰/۱۸ مؤسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

  ماهنامه امنیت اقتصادی با تکیه بر مطالعات بین رشته‌ای و با در نظر گرفتن روابط و آثار سایر متغیرها، امنیت اقتصادی را مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهد.

   
 • ماهنامه تحلیلی
  امنیت اقتصادی-۲۱
  ۱۳۹۴/۰۹/۱۰ مؤسسه تحقيقاتي تدبير اقتصاد

  ماهنامه امنیت اقتصادی با تکیه بر مطالعات بین رشته‌ای و با در نظر گرفتن روابط و آثار سایر متغیرها، امنیت اقتصادی را مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهد.

   
 • ماهنامه تحلیلی
  امنیت اقتصادی-۲۰
  ۱۳۹۴/۰۸/۱۶ مؤسسه تحقيقاتي تدبير اقتصاد

  ماهنامه امنیت اقتصادی با تکیه بر مطالعات بین رشته‌ای و با در نظر گرفتن روابط و آثار سایر متغیرها، امنیت اقتصادی را مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهد.

   
 • بولتن
  فرصت‌های راهبردی در روابط اقتصادی ایران و ترکیه(مطالعات امنیت اقتصادی-۹۰)
  ايمانه عنافچه ۱۳۹۴/۰۳/۹ مؤسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

  ترکیه یکی از کشور‌های بسیار مهم منطقه و همسایه غربی ایران است که سالیان سال است با این کشور روابط بسیار خوب سیاسی و اقتصادی داشته‌ایم. وجود شباهت‌های فراوان در فرهنگ، قدمت تاریخی، و رسوم در میان ایران و ترکیه، باعث بسط روابط برون‌مرزی ایران با ترکیه در سال‌های گذشته بوده است. این کشور (که عملکرد اقتصادی مناسبی در چند دهه گذشته داشته) به دلیل شباهت‌های مختلف گفته‌شده، در کنار مکمل بودن فعالیت‌های اقتصادی با ایران، می‌تواند به‌عنوان یک شریک مناسب تجاری ایران در منطقه انتخاب شود. علاوه بر این، وجود مرز‌های جغرافیایی مشترک میان دو کشور و موقعیت بسیار مهم جغرافیایی این دو باعث ایجاد فرصت همکاری ایران و ترکیه در بخش ترانزیت شده که این موضوع یکی از مهم‌ترین ظرفیت‌های همکاری بین دو کشور بشمار می‌رود.

   
 • معرفي كتاب
  اقتصاد مقاومتی در اقتصاد ایران(جلد نخست)
  ۱۳۹۴/۰۳/۹ مؤسسه تحقيقاتي تدبير اقتصاد

  سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی مسیر راه آینده اقتصاد ایران به شمار می‌آید. عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی، رشد و توسعه اقتصادی کشور را تضمین کرده و نقاط آسیب‌پذیری اقتصاد ملی را کاهش می‌دهد. در این کتاب تلاش شده است در راستای فراهم کردن بسترهای مقاوم‌سازی اقتصاد ملی، برخی از مهم‌ترین ابعاد سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی موشکافی شده و راهکارهای اجرایی برای تحقق اقتصاد مقاومتی در حوزه‌های مورد بررسی ارایه شود. این کتاب، اولین جلد از مجموعه کتاب‌های اقتصاد مقاومتی در اقتصاد ایران بوده و جلدهای دیگر در آینده نزدیک چاپ خواهد شد.

   
 • گزارش موضوعي
  بهره‌وری عوامل تولید و تحقق اقتصاد مقاومتی-۳
  معصومه سادات سجادي ۱۳۹۴/۰۲/۹ موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

  بهره‌وری فرآیندی پویاست که با توجه به محدودیت عوامل تولید در کشورها، اهمیت ویژه‌ای دارد. با توجه به اینکه افزایش بهره‌وری از طریق تقویت تولید ملی، بهبود توان رقابت‌پذیری و در نتیجه، رشد صادرات غیرنفتی و… به بالا رفتن امنیت اقتصادی می‌انجامد، این شاخص می‌تواند زمینه‌ساز تحقق هرچه بیشتر اهداف اقتصاد مقاومتی در کشور باشد. ارتقای بهره‌وری عاملی برای افزایش رفاه و نیل به عدالت اقتصادی و اجتماعی در کشور خواهد بود. مطالعه حاضر به بررسی وضعیت بهره‌وری در کشور می‌پردازد و در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی، اقدام‌های لازم را برای بهبود آن مورد توجه قرار می‌دهد.

   
 • کتاب
  برنامه خصوصی‌سازی کشور؛ عملکرد، ملاحظات و چالش‌ها
  عظیم شیرازی ۱۳۹۴/۰۱/۳۱ مؤسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

  خصوصی‌سازی فرایندی اجرایی، مالی و حقوقی است که دولت‌ها از آن در راستای ایجاد اصلاحات اقتصادی و نظام اداری کشور استفاده می‌کنند. علاوه بر این، خصوصی‌سازی شیوه‌ای برای افزایش کارایی عوامل تولید در جهت تولید بیشتر و متنوع‌تر در کنار کاهش هزنیه‌ها و قیمت‌های تمام شده است.
  متأسفانه در کشور ما پیامد‌های حاصل از خصوصی‌سازی انجام‌شده تا کنون، با اهداف مورد انتظار و عالیه این امر همخوانی نداشته و فاصله زیادی دارند. آمار‌های مندرج در پژوهش حاضر نشان‌دهنده این موضوع هستند که اقتصاد ایران حرکتی از اقتصاد دولتی به اقتصاد شبه‌دولتی داشته است و با اطمینان بالا می‌توان گفت که برنامه خصوصی‌سازی کشور فاقد نقشه راه مشخص و برنامه‌ریزی مدون برای دستیابی به اهداف برنامه مزبور از جمله افزایش کارایی و بهره‌وری بنگاه‌های واگذار‌شده است.
  امید است با بهره‌گیری از نتایج پژوهش پیش‌رو که متکی بر آمار‌های متقن و مستند است، ادامه روند خصوصی‌سازی در مسیر صواب طی طریق کند تا کشور از مواهب این امر میمون بهره‌مند شده و از عواقب اجرای نادرست آن مصون بماند.

   
12

مطالب بیشتری ازموسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

آخرین قیمت طلا و ارز