بولتن

 
 • بولتن
  آسیب‌شناسی مبادلات غیرنفتی ایران- مطالعات امنیت اقتصادی شماره ۱۱۹
  ۱۳۹۶/۱۱/۸ موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

  مبادلات خارجی ایران نقش مهمی در مدیریت ترازپرداخت‌های کشور دارد. در این میان، صادرات غیرنفتی در طی حدود دو دهه اخیر مورد توجه سیاست‌گذاران اقتصادی قرار گرفته است. هر چند ارزش و سهم صادرات غیرنفتی ایران در طی سالیان اخیر افزایش یافته است، اما بررسی ماهیت این نوع مبادلات نشان دهنده برخی ناملایمات اقتصادی است. از این‌رو، در این کتاب به آسیب‌شناسی مبادلات غیرنفتی کشور پرداخته شده است.

   
 • بولتن
  عملکرد بخش کشاورزی در برنامه پنجم توسعه – مطالعات امنیت اقتصادی ۱۱۸
  ۱۳۹۶/۰۴/۱۲ مؤسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

  بخش کشاورزی به دلیل تولید کالاهای اساسی، ایجاد امنیت غذایی، افزایش اشتغال، ارزآوری، کمک به توسعه فعالیت‌های تولیدی وابسته و … اهمیت به سزایی در رشد و توسعه اقتصادی کشور ایفا می‌کند. دستیابی به امنیت غذایی بدون برنامه‌ریزی دقیق و کارشناسی تحقق نمی‌یابد. ازاین‌رو، بررسی نقاط ضعف و قوت برنامه‌های گذشته می‌تواند به عملکرد بهتر بخش کشاورزی در برنامه ششم توسعه کمک نماید. در این کتاب به بررسی عملکرد بخش کشاورزی در راستای امنیت غذایی در برنامه پنجم توسعه پرداخته شده است.

   
 • بولتن تحلیلی
  آسیب شناسی بی‌ثباتی در اقتصاد ایران- مطالعات امنیت اقتصادی- ۱۱۷
  ۱۳۹۶/۰۳/۷ موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

  بی‌ثباتی یکی از مهم‌ترین مولفه ها در امنیت اقتصادی به شمار می‌آید. دست‌یابی به امنیت اقتصادی پایدار نیازمند کنترل و کاهش بی‌ثباتی در حوزه‌های مختلف از جمله در حوزه اقتصاد و سیاست است. با توجه به اهمیت این موضوع، در این گزارش، ابعاد مختلف بی‌ثباتی به‌ویژه بی‌ثباتی اقتصادی مورد بحث قرار گرفته و وضعیت کشورمان از این نظر بررسی شده است. همچنین آینده ‌نگری از وضعیت بی‌ثباتی بر اساس مولفه‌های کلیدی آن انجام شده است. این گزارش برای سیاست‌گذاران و برنامه‌ریزان اقتصادی می‌تواند مفید باشد.

   
 • بولتن
  فرصت‌های راهبردی در روابط اقتصادی ایران و عمان- مطالعات امنیت اقتصادی-۱۱۶
  ۱۳۹۶/۰۲/۳ موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

  عمان از جمله کشورهای حوزه خلیج فارس است که روابط دیرینه‌ای با ایران داشته که غالباً با صلح و دوستی همراه بوده و در قیاس با دیگر کشورهای عربی، علاقه بسیاری برای گسترش تعامل بین دو کشور وجود دارد. عمان در روند مذاکرات هسته‌ای ایران و شش کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل نقش قابل توجهی داشته است. همچنین، با بهره‌مندی از موقعیت جغرافیایی این کشور، در دوران تشدید تحریم‌های اقتصادی، ایران توانست بخشی از نیازهای داخلی خود را از طریق تعاملات اقتصادی با عمان برآورده کند. موقعیت جغرافیایی این دو کشور درجه اهمیت حفظ و بهبود روابط بین ایران و عمان را تشدید می‌کند.

   
 • بولتن تحلیلی
  فرصت‌های راهبردی در روابط اقتصادی ایران و کویت- مطالعات امنیت اقتصادی-۱۱۴
  ۱۳۹۶/۰۲/۳ موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

  کویت اقتصادی وابسته منابع طبیعی خود دارد و برای تأمین نیازهای داخلی وابسته به واردات است. با این حال، بعد از قطر، کویت دومین درآمد سرانه را در غرب آسیا دارد. ازاین‌رو، فرصت‌های قابل توجهی برای ایران برای توسعه تعاملات اقتصادی با کویت وجود دارد. علاوه بر منافع اقتصادی، روابط دوستانه ایران با کویت در مباحث توازن سیاسی منطقه حائز اهمیت است. برای توضیح بیشتر، با توجه به روابط کویت با دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس و عضویت در شورای خلیج فارس و تعاملات این کشور با امریکا، لازم است که روند روابط ایران با کویت و توسعه تعاملات دوستانه این دو کشور همسایه مورد توجه سیاستمداران و مسئولان کشوری قرار گیرد.

   
 • بولتن تحلیلی
  فرصت‌های راهبردی در روابط اقتصادی ایران و قطر- مطالعات امنیت اقتصادی-۱۱۳
  ۱۳۹۶/۰۲/۳ موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

  ایران و قطر دو کشور همسایه و دارای وجوه مشترک مذهبی هستند. تاریخ روابط ایران و قطر شاهد این مسأله است که از سال‌های پایانی قرن بیستم تا‌کنون، قطر همواره کوشیده روابط اقتصادی و دیپلماسی خود را با ایران حفظ کند و توسعه دهد. قطر عضو مؤثری در شورای همکاری‌ خلیج فارس است و مانند ایران یکی از اعضای مهم اوپک به شمار می‌آید. ازاین‌رو، لازم است مسؤولان کشور با تقویت ویژگی‌های مشترک بین دو کشور یا به حداقل رساندن تفاوت‌ها و موارد اختلاف بین دو کشور، روابط خود را با قطر تقویت کنند.

   
 • بولتن
  بحران آب،‌ تجارب کشورها و آموزه هایی برای ایران-مطالعات امنیت اقتصادی ۱۱۲
  ۱۳۹۵/۱۱/۲۷ موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

  ایران به عنوان یکی از کشورهای واقع در یکی از مناطق خشک کره زمین با مشکل کم آبی مواجه است، مسأله کم آبی در کشورمان بسیار نگران کننده بوده و استمرار این روند می‌تواند موانع اساسی را فرا روی توسعه و حتی امنیت ملی کشور قرار دهد. ازاین‌رو بررسی تجربه برخی کشورها و راه‌حل‌های ارایه شده از سوی جوامع جهانی در زمینه حفاظت از منابع آبی و استفاده از آنها در کشور می‌تواند کمک مؤثری به مدیریت و بازنگری در سیاست‌های بخش آب در ایران کند.

   
 • بولتن
  بررسی میزان تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی-مطالعات امنیت اقتصادی ۱۱۱
  ۱۳۹۵/۱۰/۱۵ موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

  بخش کشاورزی به دلیل تأمین امنیت غذایی،‌ اشتغال‌زایی،‌ ارزآوری، ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی، صادرات غیرنفتی و جلوگیری از مهاجرت روستایی از اهمیت فراوانی در اقتصاد کشور برخوردار است. با گذشت نزدیک به سه سال از ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، بررسی میزان تحقق بندهای 6 و 7 این سیاست‌ها از طریق شاخص‌سازی و در صورت لزوم برنامه‌ریزی برای بهبود آن، ضروری به نظر می‌رسد.

   
 • بولتن
  محصولات تراریخته در آینه توسعه پایدار و الزام‌های مواجه عالمانه با این محصولات- مطالعات امنیت اقتصادی-۱۱۰
  ۱۳۹۵/۱۰/۱۱ موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

  مسأله تولید و مصرف محصولات تراریخته، مسأله‌ای بوده که به ‌صورت مستقیم با سلامت و زندگی نسل امروز و نسل‌های آینده کشور گره خورده است. ازاین‌رو، لازم است با بررسی شرایط پذیرش این محصولات در کشورهایی که پیشگام تولید این محصولات هستند (مانند آمریکا) و بررسی چرایی منع تولید و مصرف این محصولات توسط برخی کشورها، به‌ویژه ‌کشورهای اتحادیه اروپا و روسیه، به پاره‌ای از الزام‌های راهبردی برای مواجهه عالمانه با ‌نحوه و شرایط پذیرش محصولات تراریخته در کشور دست یافت.

   
 • بولتن
  عمکرد بازار سرمایه ایران در سال‌های ۱۳۹۵-۱۳۸۸- مطالعات امنیت اقتصادی- ۱۰۹
  ۱۳۹۵/۱۰/۱۱ موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

  مهم‌ترین عوامل مؤثر بر عملکرد بازار سرمایه در طول سال‌های 1388 تا کنون، دو دسته عوامل سیاسی و اقتصادی بوده‌اند. مهم‌ترین عامل سیاسی اثرگذار، اختلافات بین ایران و غرب، در زمینه مسأله هسته‌ای بوده است و مهم‌ترین عامل اثرگذار بعدی، تأثیر عوامل اقتصادی مانند رکود و رونق بازارهای رقیب بر این بازار است. با وجود بازده خوبی که بازار سرمایه در طول این سال‌ها، نسبت به بازارهای رقیب خود داشته، اما در جذب فعالان اقتصادی به سمت خود، موفق عمل نکرده است و در حال حاضر در رکود سنگینی به‌سر می‌برد.

   
12345...10...

مطالب بیشتری ازموسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

آخرین قیمت طلا و ارز