بولتن

 
 • تجربه جهانی در خصوص تأمین مالی صندوق‌های بازنشستگی و آموزه‌هایی برای ایران- مظالعات امنیت اقتصادی شماره ۱۳۰
  ۱۳۹۹/۰۱/۳۰

  پژوهشکده امنیت اقتصادی تدبیر، مطابق اهداف تعریف شده برای این موسسه مبنی بر بررسی ابعاد مخاطره‌آمیز شوک‌های اقتصادی و تاثیر آنها در وضعیت امنیت اقتصادی کشور، اقدام به بررسی تجربه جهانی در خصوص تأمین مالی صندوق‌های بازنشستگی و مقایسه شاخص‌های ایران با کشورهای منتخب و همچنین چالش‌های پیشروی ارتقاء شاخص‌های عملکرد مالی نظام بازنشستگی کشور پرداخته است. امید است نتایج حاصل از این پژوهش به برنامه‌ریزان و سیاست‌گذاران اقتصادی برای کاهش آسیب‌پذیری اقتصاد از این ناحیه کمک کند.

   
 • بولتن تحلیلی
  بررسی مناسبات اقتصادی ایران و ژاپن و ملاحظات راهبردی ایران- مطالعات امنیت اقتصادی شماره ۱۲۹
  ۱۳۹۸/۰۲/۳ پژوهشکده امنیت اقتصادی تدبیر (موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد)

  در این کتاب ضمن تجزیه و تحلیل اقتصاد ژاپن، زمینه‌های گسترش همکاری اقتصادی دوجانبه میان ایران و ژاپن مورد بررسی قرار گرفته است تا با آگاهی دقیقتر از توانمندی‌های ژاپن و همچنین تهدیدها و فرصت‌های همکاری دو کشور، روابط اقتصادی دوجانبه میان ایران و ژاپن مبتنی بر نیاز طرفین تقویت شود و مسیر آینده روابط دو طرف تا حدودی روشن شود.

   
 • بولتن تحلیلی
  مقابله با پولشویی و تأمین مالی تروریسم، راهبرد توسعه روابط بانکی کشور در فضای بین‌الملل – مطالعات امنیت اقتصادی شماره ۱۲۸
  ۱۳۹۸/۰۲/۳ پژوهشکده امنیت اقتصادی تدبیر (موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد)

  پولشویی و تأمین مالی تروریسم یکی از وجوه تهدیدزای امنیت ملی در حوزه اقتصاد محسوب می‌شوند؛ با عنایت به آنکه اقتصاد کشور در سال آتی با دور جدیدی از تحریم‌های بین‌المللی مواجه است و کانون اصلی اثرگذاری تحریم‌ها نیز بخش مالی و بانکی کشور است، لذا اگر در زمینه مقابله با پولشویی اقدام درخور توجهی انجام نگیرد و گروه اقدام مالی نیز به واسطه آنکه کشور ایران در اجرای توصیه‌ها ناتون است، به بازگشت نام ایران در لیست سیاه اقدام کند، بر شدت تأثیر‌گذاری شرایط تحریمی بر اقتصاد کشور افزوده می‌گردد که این مسأله نیز امنیت اقتصادی کشور را به شدت متزلزل می‌سازد.

   
 • بولتن تحلیلی
  بررسی شاخص ضد پولشویی ۲۰۱۷ بازل- مطالعات امنیت اقتصادی شماره ۱۲۷
  ۱۳۹۸/۰۲/۳ پژوهشکده امنیت اقتصادی تدبیر (موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد)

  بررسی‌های انجام‌شده درباره شاخص بازل نشان می‌دهد که علت عمده رتبه بد ایران در آن، به‌طور ‌ویژه‌ای به زیرشاخصی که به‌تنهایی ۶۵ درصد از کل نمرات را به خود اختصاص داده و مربوط به رهنمودهای گروه اقدام مالی است، برمی‌گردد. افزایش همکاری با FAFT و ارائه اطلاعات مورد‌نیاز به این نهاد ناظر و در نتیجه فراهم آوردن امکان ارزیابی درست و مؤثر برای سال بعد، حتی می‌تواند باعث جهش چندرتبه‌ای در جایگاه کشور شود.

   
 • بولتن
  بررسی بحران اقتصادی ونزوئلا -مطالعات امنیت اقتصادی شماره ۱۲۶
  ۱۳۹۷/۱۰/۴ پژوهشکده امنیت اقتصادی تدبیر

  شکوفایی اقتصادی ونزوئلا در دهه گذشته، بیش از هر چیزی ناشی از عوامل خارجی بود و همان‌طورکه در ونزوئلای امروزی می‌بینیم، سیاست‌های اقتصادی دولت‌های پوپولیست، ناپایدار و حتی مضر از کار درآمده و در ونزوئلا خود را به بحرانی‌ترین شکل ممکن نشان داده است. شاخص‌های اقتصادی در بدترین وضعیت ممکن به‌سر می‌برند و اختلافات سیاسی و اجتماعی نیز در اوج خود قرار دارند. با تداوم روند کنونی دولت حاکم و برخورد سیاست‌زده با واقعیت‌های اقتصادی، چشم‌اندازها نیز تصویر امیدوارکننده‌ای ارائه نمی‌دهند.

   
 • بولتن
  بررسی وضعیت سهام سرمایه ایران در بانک‌ها و موسسات مالی و توسعه‌ای منطقه‌ای و بین‌المللی -مطالعات امنیت ملی شماره ۱۲۵
  ۱۳۹۷/۱۰/۴ پژوهشکده امنیت اقتصادی تدبیر

  به‌رغم جوّ به‌نسبت منفی ناشی از خروج آمریکا از برجام، دولت همچنان می‌تواند روی کمک نهادهای مذکور به‌عنوان تأمین‌کننده بالقوه نیازهای مالی‌اش حساب کند. این موضوع به‌طور خاص درباره نهادهایی صدق می‌کند که آمریکا در آن‌ها نفوذ کمتری دارد. البته ارتباط با نهادهای مالی و توسعه‌ای جهانی، خالی از چالش نیست و برخی منتقدان به تأثیرپذیری بالای این نهادها از کشورهای بزرگ غربی اشاره می‌کنند.

   
 • بولتن
  بررسی بازسازی سوریه پساداعش با نگاهی ویژه به امکان بهره‌گیری از تجربه ” طرح مارشال”- مطالعات امنیت اقتصادی شماره ۱۲۴
  ۱۳۹۷/۰۵/۶ موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

  بررسی طرح مارشال نشان می‌دهد که قدرت اقتصادی ایران و بنیه زیرساختی سوریه کنونی را نمی‌توان با قدرت آمریکا و اروپای پس از جنگ جهانی دوم مقایسه کرد. بااین‌حال، مطالعه عملکرد آمریکا در کشور جنگ‌زده‌ای همچون افغانستان می‌تواند با مجموعه‌ای از آموزه‌ها همراه باشد. به‌طور کلی، در شرایط کنونی که قدرت‌های جهان و منطقه‌ در پی تسلط بر منابع اقتصادی سوریه هستند، ایران نباید این بازار را از دست بدهد؛ زیرا بیشترین هزینه را در نبرد با داعش متحمل شده و روا نیست که میوه این مبارزه را تنها رقبایی مانند چین، روسیه و ترکیه بچینند.

   
 • بولتن
  بررسی وضعیت مالی دولت در برنامه‌های توسعه چهارم و پنجم- مطالعات امنیت اقتصادی شماره ۱۲۳
  ۱۳۹۷/۰۵/۶ موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

  وضعیت مالی دولت ‌به‌عنوان شاخصی مؤثر بر نحوه‌ سیاست‌گذاری، مدیریت اقتصاد و به‌تبع، در تأمین امنیت ملی و اقتصادی کشور اهمیت دارد. بررسی وضعیت مالی دولت از حیث درآمدها، هزینه‌ها و بدهی‌ها طی سال‌های برنامه‌های چهارم و پنجم توسعه، حاکی از این حقیقت است که دولت همواره با عدم تحقق حدود 20 درصد منابع برآوردشده در بودجه مواجه بوده است. این مسئله به‌طور عمده ناشی از بیش‌برآورد درآمدهای دولت و توجه نکردن به قابلیت تحصیل منابع در کنار هزینه‌های رو به گسترش دستگاه‌های دولتی ایجاد شده است.

   
 • بولتن
  آسیب شناسی بنیه اقتصاد مقاومتی از نظر فقر- مطالعات امنیت اقتصادی ۱۲۲
  ۱۳۹۷/۰۲/۳۰ موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

  افزایش فقر و نابرابری از جمله تهدیدهای بالقوه امنیت اقتصادی به شمار می‌آید. در راستای کنترل این پدیده، راهکارهای متعددی از سوی سیاست-گذاران و برنامه‌ریزان پیشنهاد و اجرا شده است، اما پایداری فقر و نابرابری در اقتصاد ایران همچنان در سطوح مختلف قابل مشاهده است. سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی ظرفیت‌هایی برای مقابله با این پدیده فراهم می‌کند. در این نوشتار به ظرفیت‌های اقتصاد مقاومتی برای مقابله با پدیده فقر پرداخته شده است.

   
 • بولتن
  دوسالگی توافق هسته‌ای ایران: گزارش وضعیت- مطالعات امنیت اقتصادی ۱۲۱
  ۱۳۹۷/۰۲/۳۰ موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

  توافق هسته‌ای برجام از جمله توافق‌های مهم بین‌المللی در سال‌های اخیر به شمار می‌آید. قرار بر این بود که این توافق از یک سو منافع ایران و از سوی دیگر منافع کشورهای 1+5 را تامین نماید، اما رفتارهای دولت آمریکا در یک سال اخیر، منافع برجام بویژه منافع اقتصادی آن را برای ایران تحت تاثیر قرار داده است. اهمیت برجام از نگاه طرفین توافق موجب شده است بحث‌های متعددی در این خصوص مطرح شود. در این مطالعه، عملکرد دو ساله شدن برجام از ابعاد مختلف مورد بررسی قرار گرفته و آینده آن، بحث و بررسی شده است.

   
12345...10...

مطالب بیشتری ازموسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

آخرین قیمت طلا و ارز