گزارشات موضوعی

 
 • گزارش ویژه
  بررسی عملکرد وزارت امور اقتصاد و دارایی (بهبود نظام مالیاتی و ساماندهی نظام بانکی)-۲۶
  ۱۳۹۶/۰۳/۲۴ موسسه تحقاتی تدبیر اقتصاد

  وزارت امور اقتصادی و دارایی بالاترین نهاد تصمیم‌گیری اقتصادی در کشور به‌شمار می‌آید که هدف آن تنظیم سیاست‌های اقتصادی، ایجاد هماهنگی در امور مالی دولت، اجرای سیاست‌های مالیاتی و هماهنگی بین بخش‌های مختلف است. این دستگاه اجرایی با توجه به ماهیت سیاست‌گذاری خود و ارتباطی که با زندگی و سطح رفاه مردم دارد، بیش از سایر نهادها مورد توجه مردم و سیاست‌گذاران قرار می¬گیرد.

   
 • گزارش ویژه
  تصدی‌گری بالای دولت در اقتصاد ایران؛ دلایل پیامد‌ها و راهکار‌ها-۲۴
  ۱۳۹۶/۰۳/۲۴ موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

  اندازه دولت یکی از موضوع‌های مهم اقتصادی هر کشور به‌شمار می‌رود. در صورتی ‌که اندازه دولت را از لحاظ حجم فعالیت‌های تصدی‌گری آن بررسی کنیم، این موضوع از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود. در گزارش پیش رو به‌منظور ارایه تصویری روشن‌ از وضعیت فعالیت‌های تصدی‌گری دولت، فعالیت‌های مذکور را هم به لحاظ سهم بودجه عمومی و بودجه شرکت‌های دولتی از کل بودجه دولت و هم به لحاظ سهم بودجه شرکت‌های دولتی در مقایسه با متغیرهای کلان اقتصادی مورد ارزیابی قرار داده‌ایم. نتایج حاصل از این ارزیابی تصویر نگران‌کننده‌ای از تسلط فعالیت‌های تصدی‌ دولت در اقتصاد را در سال‌های اخیر ارایه می‌‌دهد. از‌این‌رو با توجه به پیامدهای منفی گسترش این فعالیت‌ها، به‌کارگیری برخی از ملاحظات هم در اجرای سیاست‌های اصل چهل‌وچهارم قانون اساسی و هم در ماهیت برخی از مفاد این قانون ضروری به نظر می‌رسد.

   
 • گزارش ویژه
  رشد جمعیت غیر فعال و تغییر ساختار آن؛ عامل تخریب امنیت اقتصادی در سال‌های اخیر-۲۳
  ۱۳۹۶/۰۳/۲۴ موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

  در سال‌های اخیر جمعیت فعال ایران رشد بسیار محدودی داشته و این موضوع یکی از دلایل اصلی عدم افزایش نرخ بیکاری با وجود عدم ایجاد اشتغال در کشور بوده است. مطالعه حاضر نشان می‌دهد رشد شدید جمعیت غیرفعال بیشتر ناشی از وضعیت نامناسب بازار کار، گسترش ناامیدی از یافتن کار و گسترش درآمدهای بدون کار بوده است. ادامه روند فعلی در سال‌های آتی می‌تواند افزایش دید منفی نسبت به توان مدیریت اقتصادی مجموعه حاکمیت، افزایش جرائم و گسترش ناامنی، کاهش انگیزه و روحیه فعالیت و تولید، گسترش بیشتر فعالیت‌های غیرمولد و افزایش شدید نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان را در پی داشته باشد.

   
 • گزارش ویژه
  تحلیل جایگاه رقابت‌پذیری اقتصاد ایران براساس گزارش مجمع جهانی اقتصاد-۲۲
  ۱۳۹۶/۰۳/۲۳ موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

  مجمع جهانی اقتصاد به منظور مقایسه و بررسی توان رقابت‌پذیری کشورها، گزارش سالیانه رقابت‌پذیری جهانی را ارائه می‌کند. هرچند به دلیل ملاحظات سیاسی انتقاداتی به این گزارش وارد است، اما در مجموع این شاخص ملاک مهمی برای تصمیم سرمایه‌گذاران تلقی می‌شود. در این گزارش جایگاه ایران در سال 2015-2014 میلادی نسبت به سال قبل یک پله تنزل داشته و به رتبه 83 در میان 144 کشور رسیده است. هرچند این جایگاه و کاهش امتیاز 2015-2014 میلادی نسبت به سال قبل تاییدکننده وضعیت نامناسب رقابت‌پذیری کشور است، اما با توجه به سقوط این شاخص در سال‌های گذشته، تنزل یک پله‌ای‌ این شاخص حکایت از کاهش شدت سقوط جایگاه شاخص رقابت‌پذیری کشور دارد. با این وجود به‌دلیل اهمیت توان رقابت‌پذیری در دستیابی به رشد پایدار اقتصادی، بهبود و تقویت جایگاه رقابت‌پذیری کشور نسبت به سایر کشور‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. چراکه در بسیاری از مطالعات بین‌المللی انجام شده، رابطه مثبتی میان توان رقابت‌پذیری و سطح درآمد کشورها دیده شده است. در این راستا ایجاد زمینه‌های تجاری‌سازی نتایج نوآوری جهت عملیاتی شدن طرح‌های پژوهشی و افزایش حمایت‌های مادی و معنوی طرح‌های پژوهشگران و… می‌تواند به بهبود جایگاه رقابت‌پذیری کشور منجر شود.

   
 • گزارش ویژه
  فرصت‌های استفاده از مشارکت خصوصی- عمومی در طرح‌های عمرانی در ایران-۲۰
  ۱۳۹۶/۰۳/۲۳ موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

  در این گزارش ابتدا به وضعیت طرح‌های عمرانی پرداخته شده است که مشخص گردید 80 درصد طرح‌های عمرانی در حال اجرا از برنامه مصوب خود عقب‌تر هستند که علت 78/5 درصد از این عقب‌ماندگی مروبط به عوامل اعتباری است که تمام دولت‌ها مبتلا به این موضوع بوده‌اند. یکی از مهم‌ترین علل آن، عدم مشارکت بخش خصوصی به دلیل ضعف ساختار نهادی و مشکلات قانونی بوده است. لذا برای حل مشکل مذکور و امکان تصویب قانون جدید نسبت به بررسی زمینه‌های قانونی موجود و سازمان‌های درگیر در اجرای طرح‌های عمرانی اقدام و در این راستا ادبیات نظری قراردادهای مشارکت عمومی – خصوصیو تجارب سایر کشورها (تجارب موفق و ناموفق) مورد مطالعه قرار گرفت. در نهایت نسبت به مقایسه، ارزیابی و اظهارنظر کارشناسی دو لایحه ارائه شده توسط “وزارت امور اقتصادی و دارایی” و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور” اقدام گردید. بر اساس مطالعه انجام شده، نظرات کارشناسی ارائه شده در پایان هر بند از لایحه، می‌تواند راهگشای سیاست‌گذاران در این حوزه باشد.

   
 • گزارش ویژه
  اصلاح نظام حمایتی کشاورزی با توجه به تجربه سایر کشور‌ها- ۱۹
  ۱۳۹۶/۰۳/۲۳ موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

  اجرای سیاست قیمت تضمینی در ایران با مشکلاتی نظیر بالا بودن ضایعات و تولید محصولات بدون کیفیت، رضایت پایین کشاورزان از عملکرد دولت، عدم اعلام به موقع قیمت، پایین بودن قیمت تضمینی، بالا بودن هزینه‌ها و عدم تطابق زمان خرید تضمینی با زمان برداشت محصول مواجه است. همچنین به نظر می‌رسد قابلیت های ذاتی نظام خرید تضمینی با انتظارات موجود از این قانون در ایران فاصله زیادی دارد. با توجه به این مشکلات، ایجاد تغییراتی در نظام حمایتی کشاورزی ضروری است. با در نظر داشتن تجربه سایر کشورها در حمایت از محصولات کشاورزی و روند دگرگونی این حمایت‌ها در سال‌های اخیر، اصلاحاتی نظیر استفاده از سیاست‌های تجاری با هدف کاهش نوسانات قیمتی، تنظیم استراتژی‌های حمایتی متفاوت برای مناطق مختلف، جایگزینی حمایت‌های عمومی با حمایت‌های مشروط، نزدیک کردن قیمت‌های حمایتی به قیمت‌های جهانی و محدود کردن حمایت‌های ویژه به کالاهای استراتژیک پیشنهاد می‌شوند.

   
 • گزارش موضوعي
  بهبود فضای کسب‌و‌کار و تحقق اقتصاد مقاومتی-۱۴
  معصومه سادات سجاری ۱۳۹۴/۰۵/۲۷ مؤسسه تحقيقاتي تدبير اقتصاد

  بهبود فضای کسب‌وکار از نیازهای اساسی برای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی به شمار می‌آید. وضعیت نامطلوب فضای کسب‌وکار در سال‌های اخیر، موجب هزینه‌های بالایی برای شروع و تداوم فعالیت‌های اقتصادی شده است. در این گزارش، بهبود فضای کسب‌وکار برای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و همچنین وضعیت فضای کسب‌وکار در مقایسه منطقه‌ای، مورد توجه قرار گرفته است.

   
 • گزارش موضوعي
  اقتصاد دانش‌بنیان پایه اقتصاد مقاومتی-۱۳
  مريم فتاحي ۱۳۹۴/۰۴/۹ مؤسسه تحقيقاتي تدبير اقتصاد

  حرکت به سمت اقتصاد دانش‌بنیان از محورهای کلیدی در تحقق اقتصاد مقاومتی در کشور به شمار می‌آید. با وجود توجه به این حرکت، وضعیت اقتصاد دانش‌بنیان در ایران در مقایسه با سایر کشورها، نامطلوب ارزیابی می‌شود. در این گزارش تلاش شده جایگاه اقتصاد دانش‌بنیان در تحقق اقتصاد مقاومتی در کشور مورد بررسی و تحلیل قرار گیرد و راهکارهایی به منظور انتقال از اقتصاد منابع‌محور به اقتصاد دانش‌محور ارائه شود.

   
 • گزارش موضوعي
  جوانان تحصیلکرده و اقتصاد مقاومتی-۱۲
  معصومه سادات سجادي ۱۳۹۴/۰۴/۹ مؤسسه تحقيقاتي تدبير اقتصاد

  تعداد بالای نیروی کار تحصیلکرده در اقتصاد، فرصتی بزرگ برای تحقق اقتصاد مقاومتی به شمار می‌آید، اما در مقابل، بیکاری بالای نیروی کار تحصیلکرده نه تنها تحقق اقتصاد مقاومتی را با چالش مواجه می‌کند، بلکه ممکن است خطری جدی برای امنیت اقتصادی و ملی کشور باشد. در این مطالعه نقاط ضعف و قوت اقتصاد ملی در بکارگیری نیروی کار تحصیلکرده در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی بحث شده و در پایان، راهکارهای اجرایی مرتبط ارائه شده است.

   
 • گزارش موضوعي
  بودجه دولت و اقتصاد مقاومتی- ۱۱
  فاطمه رجبی و ابوالفضل غفاری ۱۳۹۴/۰۳/۹ مؤسسه تحقيقاتي تدبير اقتصاد

  وابستگی بودجه دولت به درآمدهای نفتی یکی از نقاط آسیب‌پذیر اقتصاد ملی به شمار می‌آید. با توجه این مهم، کاهش وابستگی اقتصاد ملی به این درآمدها از مهم‌ترین بخش‌های سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی به شمار می‌آید. در این مطالعه، ابعاد ساختار بودجه دولت بررسی و نقاط قوت و ضعف بودجه‌ریزی در کشور شناسایی شده است. در نهایت، راهکارهایی برای عملیاتی شدن سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی در نظام بودجه‌ریزی کشور ارائه شده است.

   
12345...

مطالب بیشتری ازموسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

آخرین قیمت طلا و ارز