کتاب

 
 • کتاب
  کتاب مرجع امنیت اقتصادی
  ۱۳۹۷/۰۲/۳۰ موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

  مؤسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد در راستای رسالت پژوهشی خود با عنایت به فقدان مطالعه منسجم با فراگیری ابعاد مختلف، در حوزه امنیت اقتصادی، مجموعه حاضر را با عنوان “کتاب مرجع امنیت اقتصادی” در دست انتشار دارد تا ضمن بررسی چیستی، مفاهیم، ویژگیها، ابعاد، شاخص‌های مؤثر و جنبه‌های مختلف امنیت اقتصادی و استفاده از تجارب و تحقیقات کشورهای دیگر در زمینه امنیت اقتصادی، بتواند چهارچوبی بومی و مبتنی‌ بر مبانی علمی پذیرفته شده را برای تقویت امنیت اقتصادی در کشور ایجاد کند، زیرا دستیابی به اهداف عالی نظام اسلامی از طریق شناخت ماهیت و اهمیت حوزه امنیت اقتصادی و کاهش تبعات فقدان امنیت اقتصادی در نظام کنونی جهان که اقتصاد نقشی جدی در آن دارد، امکان‌پذیر است.

   
 • کتاب
  فساد؛ مبارزه با فساد و حکمرانی
  ۱۳۹۶/۰۴/۲۵ موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

  مبارزه با فساد به‌عنوان یکی از دغدغه‌های کلیدی دولت‌ها به شمار می‌آید. مبارزه با این پدیده به دلیل پیچیدگی‌ها فراوان، نیازمند شناخت دقیق آنست. آنچه که امروزه در مبارزه با مفاسد اقتصادی اهمیت فراوانی یافته است، بحث حکمرانی است که در شکل‌گیری فساد و مبارزه با آن نقش کلیدی دارد. در این کتاب تجارب جهانی مبارزه با فساد از دید حکمرانی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. آموزه‌های این کتاب برای سیاست‌گذاران و برنام‌ریزان کشور مفید است.

   
 • کتاب
  راهبرد‌های مبارزه با فساد دولت‌ها: چشم‌اندازی از فرهنگ‌های مختلف
  ۱۳۹۶/۰۳/۱۸ موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

  مبارزه با مفاسد اقتصادی به‌عنوان یکی از دغدغه‌های اصلی دولت‌ها به شمار می‌آید. یکی از منشا‌های اصلی فساد در اقتصادها، دولت‌ها و رفتار آنها در اقتصاد است. کشورهای مختلف راهبردهای متفاوتی برای مقابله با فساد دولت‌ها با توجه به شرایط اقتصادی و سیاسی خودشان به‌کار می‌گیرند. در این کتاب، راهبردهای مبارزه با فساد دولت در تجربه برخی کشورهای درحال توسعه و توسعه یافته بحث شده است. مباحث این کتاب آموزه‌های فراوانی برای سیاست‌گذاران و برنامه‌ریزان در خصوص مبارزه با مفاسد اقتصادی می‌تواند داشته باشد.

   
 • کتاب
  اقتصاد مقاومتی در اقتصاد ایران،‌جلد دوم
  ۱۳۹۶/۰۳/۱۶ موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

  سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی مسیر آینده اقتصاد ایران را تعیین کرده‌اند. به منظور دستیابی به اهداف تعریف شده در این سیاست‌ها، نیاز به شناخت ابعاد مختلف اقتصاد ایران و نقش محوری مقاوم سازی اقتصاد در آن است. در این کتاب در هشت حوزه تخصصی به ابعاد مرتبط با اقتصاد مقاومتی پرداخته شده و راهکارهای اجرایی ارایه شده ست. این کتاب به سیاست‌گذاران و برنامه‌ریزان اقتصادی در جهت اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی، کمک شایانی می‌کند.

   
 • کتاب
  میادین مشترک نفت و گاز کشور؛ چالش‌ها، فرصت‌ها و آینده پیش روی
  ۱۳۹۶/۰۳/۱۶ موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

  منابع نفت و گاز موجود در میادین مشترک، بخش قابل‌ملاحظه‌ای از ذخایر کشور را در بر می‌گیرد که توسعه و سرمایه‌گذاری در آن‌ها ضمن افزایش توان تولید نفت و گاز می‌تواند موجب ارتقای امنیت انرژی کشور شود. اهمیت این مسأله موجب شده است تا افزایش ظرفیت تولید نفت خام و گاز طبیعی کشور از میادین مشترک در اولویت برنامه‌های وزارت نفت قرار گیرد. کتاب حاضر به بررسی نقش، جایگاه و آینده پیش‌روی میادین مشترک نفت و گاز کشور از منظر تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی می‌پردازد.

   
 • کتاب
  اقتصاد مقاومتی در حوزه انرژی و نیرو
  ۱۳۹۶/۰۳/۸ موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

  بخش انرژی و نیرو از جمله بخش‌های کلیدی اقتصاد کشور هستند که به دلیل اهمیت فراوان آن در اقتصاد کشور، بندهای متعددی از سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی از جمله افزایش ذخایر راهبردی نفت و گاز کشور، افزایش ارزش افزوده با هدف تکمیل زنجیره ارزش افزوده، مقابله با ضربه پذیری درآمد حاصل از صادرات نفت و گاز،‌ صادرات برق به صورت مستقیم به این بخش اختصاص یافته است. کتاب حاضر به بررسی ابعاد مختلف سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در حوزه نفت و نیروی کشور می‌پردازد.

   
 • کتاب
  فرصت‌های راهبردی در روابط اقتصادی ایران و بحرین
  ۱۳۹۶/۰۳/۸ موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

  بحرین از جمله کشورهایی است که می‌تواند برای ایران فرصت توسعه تعاملات برون‌مرزی با جهان خارج را فراهم کند. در این راستا می‌توان از فاصله جغرافیایی اندک، دین مشترک و موقعیت استراتژیکی بحرین در آب‌های خلیج فارس بهره‌مند شد. همچنین، بحرین به دلایل متعدد از جمله بحث‌های مربوط به جمعیت شیعه و سنی منطقه، گاهاً مواضع غیردوستانه‌ای با ایران داشته و دارد. ازاین‌رو، با توسعه تعاملات روابط اقتصادی بین ایران و بحرین علاوه بر ایجاد منافع اقتصادی قابل توجه، می‌توان تنش‌های سیاسی ناشی از اثرپذیری سیستم حاکم بحرین از تبلیغات ضد ایرانی در منطقه را کاهش داد.

   
 • کتاب
  نقش و جایگاه صنعت پتروشیمی در ارتقای امنیت انرژی کشور
  ۱۳۹۵/۱۱/۲۷ موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

  صنعت پتروشیمی به دلیل پیوندهای پسین و پیشین زیادی که با سایر صنایع دارد، می‌تواند موتور محرکه اقتصاد کشور قلمداد شود. این صنعت همچنین از طریق تکمیل زنجیره ارزش تولید نفت و گاز و متنوع‌سازی اقتصاد می‌تواند موجب ارتقای وضعیت امنیت اقتصادی کشور شود. کتاب حاضر به بررسی نقش و جایگاه این صنعت در ارتقای امنیت انرژی کشور می‌پردازد.

   
 • کتاب
  ارزیابی راهبرد‌ها در سازمان‌های ضد فساد اقتصادی
  ۱۳۹۵/۱۰/۱۵ مؤسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

  ممکن است سازمان‌های مبارزه با فساد در تلاش برای ارتقای زیربنای اصول اخلاقی یک کشور، واکنش به رسوایی‌های اقتصادی یا پیروی از قوانین یک پیمان بین‌المللی ایجاد شده باشند. حتی ممکن است این اقدام، ترفند سیاسی مقامات و جریانات سیاسی به‌منظور کنترل گفتمان مبارزه با فساد باشد. همچنین برخی سازمان‌ها تحت فشار حامیان و فضای بین‌الملل و در شرایط ورشکستگی دولت یا برنامه‌های ساختاری دولت تشکیل شده‌اند. بنابراین، ارزیابی راهبرد و تأثیر سازمان‌های مبارزه با فساد، نیازمند توجه دقیق به آنچه انتظار می‌رود به‌دست آورند و آنچه نتایج خاص را ممکن می‌سازد، است.

   
 • کتاب
  سالنمای امنیت اقتصادی سال ۱۳۹۴ و چشم‌انداز سال ۱۳۹۵
  ۱۳۹۵/۰۳/۵ مؤسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

  در سال 1394 شاهد رخداد اتفاق‌های گوناگون در عرصه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی و.. بودیم. برای مثال دستیابی به توافق برجام در راستای رفع تحریم‌های ظالمانه غرب ابعاد مختلف اقتصاد و سیاست را تحت تأثیر قرار داد. این اقدام یکی از مهم‌ترین متغیرهای اثرگذار بر امنیت اقتصادی در کشور بود که بدون شک آثار آن را در سال 1395 و حتی دوره‌های آتی شاهد خواهیم بود.

   
12345...

مطالب بیشتری ازموسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

آخرین قیمت طلا و ارز