کتاب

 
  • کتاب
    تحولات حکمرانی در عصر هوش مصنوعی و آینده بشریت
    ۱۴۰۳/۰۲/۲۲ موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

    کتاب پیش رو با سفری هیجان‌انگیز از غارنشینی تا هوش مصنوعی آغاز می‌شود و روند رشد و تکامل فناوری را به‌وضوح نمایان می‌سازد. پس از بیان بسترهای رشد و توسعه، امنیت و نظم جهانی در زیر چتر هوش مصنوعی مورد مطالعه قرار می‌گیرد و چگونگی تعامل انسان با این فناوری نوظهور بررسی می‌شود. در فصل هفتم این کتاب، ترسیمی از آینده جهان بر پایه هوش مصنوعی به تصویر کشیده شده است. اصل کتاب مبتنی بر هفت فصل است که با عنایت به تجربه‌مان در حوزه فناوری و اقتصاد دیجیتال، به موضوعات مهم دیگری در این حوزه نیز پرداخته‌ایم. در سه فصل ضمیمه‌شده به انتهای کتاب، موضوعاتی مانند تعامل هوش مصنوعی‌ با متاورس، اقتصاد و آموزش، سیاست و حکمرانی مبتنی بر هوش مصنوعی به رشته تحریر درآمده‌ است. فصول اضافه‌شده بر غنا و محتوای کتاب افزوده و به این فناوری نوظهور از دریچه علوم‌‌ انسانی توأم با مهندسی فناوری نگاه شده است.

     
  • آزمایشگاه سیاستی؛ فصلی نو در آینده‌نگاری راهبردی
    ۱۴۰۳/۰۲/۲۲

    حفظ و ارتقای امنیت اقتصادی کشور یکی از حوزه‌هایی است که همواره در سیاست‌گذاری به سبب موقعیت خاص داخلی و شرایط تحمیلی بین‌المللی در کشور با چالش‌ها و دشواری‌هایی همراه بوده است. لذا «آزمایشگاه سیاستی» برای سیاست‌گذاران اقتصادی در وضع و اتخاذ سیاست‌های اثربخش و مطلوب از منظر بررسی پیامدهای فرصت‌ساز یا تهدیدساز در حوزه امنیت اقتصادی می‌تواند نقش ویژه‌ای داشته باشد. بر همین اساس، این کتاب به پژوهش پیرامون این ویژگی‌های منحصربه‌فرد آزمایشگاه سیاستی پرداخته و پژوهشکده امنیت اقتصادی تدبیر امیدوار است انتشار نتایج این تلاش، افزون بر آنکه برای پژوهشگران حوزه‌های سیاست‌گذاری و آینده‌پژوهی قابل ‌استفاده و الهام‌بخش باشد، گامی مؤثر برای اعتلای حکمرانی و فرایندهای سیاست‌گذاری در جمهوری اسلامی ایران برداشته باشد.

     
  • ارتباط بین اقتصاد و امنیت ملی (مطالعه موردی: کشور هلند)
    ۱۴۰۳/۰۲/۲۲

    محتوای حاضر ترجمه کتابی با عنوان «ارتباط اقتصاد و امنیت ملی: مطالعه موردی کشور هلند[۱]» است. این کتاب حسب درخواست دولت هلند و اهمیت موضوع به اندیشکده رند سپرده شده است. در این کتاب تلاش شده با روشی ساختاریافته، مدلی برای درک روابط در سطح استراتژیک بین اقتصاد و امنیت ملی ارائه شود. کتاب مذکور قطعاً حاوی دلالت‏های مناسبی برای تدقیق در مطالعات حوزه امنیت اقتصادی کشور دربردارد؛ لذا پیشنهاد می‏شود این مطالعه به عنوان نمونه‏ای از کارهای تحقیقاتی در این حوزه، مورد مطالعه و بررسی کامل قرار گرفته و از آن به عنوان الگویی برای بومی‏سازی متغیرهای مربوطه در حوزه امنیت اقتصادی استفاده شود.

     
  • سالنمای پیشرفت ملی جمهوری اسلامی ایران (جلد ۱)
    ۱۳۹۹/۰۱/۲۵

    دستیابی به پیشرفت ملی از جمله اهداف کلیدی برای حیات اقتصادی کشور به شمار می‌آید. با توجه به اهمیت این موضوع، در این کتاب ابتدا روش‌های سنجش پیشرفت ملی در سه مولفه کلیدی شامل دولت پیشرفته، ملت پیشرفته و تمدن پیشرفته بررسی شده و در ادامه بر اساس شاخص‌های شناسایی شده، به بررسی وضعیت مولفه‌های یادشده در ایران، ایران در مقایسه با کشورهای همسایه، ایران در مقایسه با کشورهای هم‌تراز و ایران در مقایسه با کشورهای توسعه یافته پرداخته شده است.

     
  • ارزیابی و استخراج شاخص‌های امنیت مالی در ایران
    ۱۳۹۹/۰۱/۲۵

    اگر اهمیت بخش مالی را از بعد تأمین سرمایه لازم برای فعالیت‌های اقتصادی و دستیابی به اهداف رشد و توسعه در نظر بگیریم، امنیت مالی چهارچوب نهادینه‌ای از شرایط اجتماعی، سیاسی و حقوقی است که اعتماد پس‌اندازکنندگان و سرمایه‌گذاران را جلب و امنیت حقوقی معاملات را تضمین می‌کند. از اینرو، هرگاه شاخص‌های امنیت مالی و سرمایه‌گذاری در جامعه وضعیت مطلوبی را نشان دهد، این چهارچوب نهادینه موجبات رشد و توسعه اقتصادی را فراهم می‌آورد. رشد و توسعه اقتصادی کشور موجب پیشرفت در سایر حوزه‌ها از جمله فرهنگ، سیاست و روابط اجتماعی خواهد شد که به پیشرفت ملی تعبیر می‌شود. کشوری که در شاخص‌های پیشرفت ملی، وضعیت مطلوبی داشته و روند رو به رشدی را تجربه نماید، می‌تواند ارزش‌های خود را حفظ و در مقابل تهدیدهای خارجی مقاومت و سعادت ملت خود را تضمین نماید.

     
  • مرجع امنیت اقتصادی (جلد دوم)
    ۱۳۹۹/۰۱/۲۴

    در راستای تحقق اهداف مرتبط با تقویت امنیت اقتصادی در کشور و به منظور شناخت عمیق و دقیق ماهیت، چگونگی و چرایی امنیت اقتصادی و رابطه این موضوع با سایر مسایل مهم در کشور و سطح بین‌المللی، پژوهشکده امنیت اقتصادی تدبیر در راستای رسالت پژوهشی خود وظیفه انتشار مجموعه «کتاب مرجع امنیت اقتصادی» را بر عهده گرفته است. در جلد دوم از این مجموعه به بررسی موضوعات نظری و کاربردی در سه حوزه 1- امنیت اقتصادی و نظام‌های اقتصادی (سرمایه‌داری، سوسیالیسم و نظام اقتصاد اسلامی)، 2- سطوح و ابعاد امنیت اقتصادی (امنیت انرژی، امنیت سرمایه‌گذاری، امنیت کالایی و…) و 3- امنیت اقتصادی و اقتصاد بین‌الملل (جهانی‌شدن و تجارت خارجی) پرداخته شده و ضمن بیان مفاهیم و چهارچوب‌های نظری برای تحلیل حوزه‌های فوق در ادبیات امنیت اقتصادی، ارتباط این حوزه‌ها با امنیت اقتصادی در عمل و کاربرد نیز نشان داده شده است.

     
  • شاخص‌سازی و سنجش جامع ابعاد مختلف ریسک امنیت انرژی ایران
    ۱۳۹۹/۰۱/۲۴

    بدون شک امروزه، امنیت انرژی ابعاد گسترده‌ای پیدا کرده که این موضوع تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری آتی را در ارتباط با انرژی برای اغلب کشورها با چالش‌های جدی مواجه کرده است. سیاست‌گذاری در حوزه انرژی در سال‌های اخیر به دنبال افزایش نقش انرژی و محیط زیست در فعالیت‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی جوامع مختلف از اهمیت بیشتری نیز برخوردار شده است.

     
  • کتاب
    فساد اقتصادی در کلام ولایت
    ۱۳۹۸/۰۵/۱۴ پژوهشکده امنیت اقتصادی تدبیر

    در کتاب « فساد اقتصادی در کلام ولایت»، طبقه‌بندی جامعی از تمام بیانات، پیام‌ها و ابلاغ‌های منتشر شده رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله) در زمینه فساد اقتصادی از آغاز رهبری ایشان (خرداد 1368) تا اسفند1397 انجام شده است. رویکرد این کتاب چنین بوده است که با یک طبقه‌بندی جامع و منطقی و با توجه به ابعاد پنج‌گانه، به مجموعه مرجعی برگرفته از رهنمودهای مقام معظم رهبری در خصوص فساد اقتصادی و راهکارهای مقابله با آن تبدیل شود. توجه به مباحث عملی مانند بیان اهمیت مقابله با فساد، عوامل ایجادکننده فساد، پیامدهای فساد، همچنین بیان راهکارهای مقابله با فساد در جامعه به این مجموعه صبغه عملی و کاربردی نیز بخشیده است.

     
  • کتاب
    نظم پنهان فساد (رویکرد نهادی ۲۰۱۲)
    ۱۳۹۸/۰۲/۱۶ پژوهشکده امنیت اقتصادی تدبیر

    در این کتاب، بررسی جامعی روی فهم لایه‌های تودرتو و پنهان فساد که به‌طور مسلم، در زمره موارد ضروری برای مقابله با این پدیده قرار می‌گیرد، صورت گرفته است. با عنایت به این موضوع، کتاب حاضر در چند بخش کلی، سعی در تشریح و توضیح بیشتر مطالب مرتبط با نظم پنهان موجود در فساد را دارد. پس از یک فصل مقدماتی برای ورود به بحث، ساختارهای حکمرانی مبادلات مفسدانه موضوع فصل دوم را تشکیل می‌دهد. فساد به‌عنوان نظام هنجاری و فساد دموکراتیک، موضوعات دو فصل بعدی این کتاب هستند. فصل پنجم به بررسی بازیگران سیاسی در حکمرانی مبادلات مفسدانه می‌پردازد. در فصل ششم، مدیریت کارآفرینانه این مبادلات مورد بحث قرار می‌گیرد. نقش دلالان و واسطه‌ها در شبکه‌های فساد در فصل هفتم کتاب مورد کنکاش قرار می‌گیرد. شبکه‌های جرایم سازمان‌یافته موضوع فصل هشتم است. فصل نهم نگاهی به چگونگی رواج یافتن فساد می‌اندازد و در نهایت، جمع‌بندی و بیان الزامات و ملاحظاتی در زمینه سیاست‌های مبارزه با فساد، پایان بخش مباحث مطرح شده در فصل پایانی کتاب است.

     
  • کتاب
    راهبرد‌های تأمین امنیت اقتصادی ایران در منطقه اوراسیای مرکزی
    ۱۳۹۸/۰۲/۳ پژوهشکده امنیت اقتصادی تدبیر (موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد)

    با توجه به اینکه کشورهای آسیای مرکزی و قفقاز از مهم‌ترین همسایگان شمالی کشورمان به حساب می‌آیند و از اهمیت زیاد اقتصادی، سیاسی، امنیتی و راهبردی برخوردار هستند، گسترش روابط با این کشورها در ابعاد مختلف اقتصادی، سیاسی، امنیتی و منطقه‌ای برای ایران بسیار مهم است. از این رو در این پژوهش کوشش شده است ضمن شناخت فرصت‌ها و چالش‌های مختلف همکاری، چگونگی کاربرد دیپلماسی اقتصادی موفق در ارتباط با این کشورها بررسی شود تا زمینه برای بسط و تعمیق همکاری‌ها و ارتقاء جایگاه ایران در بین شرکای تجاری این کشورها فراهم شود. در واقع، سیاست‌های ایران در دو دهه گذشته در راستای بهره‌برداری از موقعیت ژئوپلیتیکی این منطقه، عملگرایی و اعمال دیپلماسی اقتصادی نسبت به این منطقه در حد اعلامی باقی مانده و به مرحله عملیاتی نرسیده است، با انجام این پژوهش این امید می‌رود زمینه برای عملیاتی شدن دیپلماسی اقتصادی نسبت به این منطقه و شناسایی فرصت‌ها و زمینه‌های مهم همکاری با این کشورها فراهم شود.

     
12345...

مطالب بیشتری ازموسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

آخرین قیمت طلا و ارز