کتاب

 
 • سالنمای پیشرفت ملی جمهوری اسلامی ایران (جلد ۱)
  ۱۳۹۹/۰۱/۲۵

  دستیابی به پیشرفت ملی از جمله اهداف کلیدی برای حیات اقتصادی کشور به شمار می‌آید. با توجه به اهمیت این موضوع، در این کتاب ابتدا روش‌های سنجش پیشرفت ملی در سه مولفه کلیدی شامل دولت پیشرفته، ملت پیشرفته و تمدن پیشرفته بررسی شده و در ادامه بر اساس شاخص‌های شناسایی شده، به بررسی وضعیت مولفه‌های یادشده در ایران، ایران در مقایسه با کشورهای همسایه، ایران در مقایسه با کشورهای هم‌تراز و ایران در مقایسه با کشورهای توسعه یافته پرداخته شده است.

   
 • ارزیابی و استخراج شاخص‌های امنیت مالی در ایران
  ۱۳۹۹/۰۱/۲۵

  اگر اهمیت بخش مالی را از بعد تأمین سرمایه لازم برای فعالیت‌های اقتصادی و دستیابی به اهداف رشد و توسعه در نظر بگیریم، امنیت مالی چهارچوب نهادینه‌ای از شرایط اجتماعی، سیاسی و حقوقی است که اعتماد پس‌اندازکنندگان و سرمایه‌گذاران را جلب و امنیت حقوقی معاملات را تضمین می‌کند. از اینرو، هرگاه شاخص‌های امنیت مالی و سرمایه‌گذاری در جامعه وضعیت مطلوبی را نشان دهد، این چهارچوب نهادینه موجبات رشد و توسعه اقتصادی را فراهم می‌آورد. رشد و توسعه اقتصادی کشور موجب پیشرفت در سایر حوزه‌ها از جمله فرهنگ، سیاست و روابط اجتماعی خواهد شد که به پیشرفت ملی تعبیر می‌شود. کشوری که در شاخص‌های پیشرفت ملی، وضعیت مطلوبی داشته و روند رو به رشدی را تجربه نماید، می‌تواند ارزش‌های خود را حفظ و در مقابل تهدیدهای خارجی مقاومت و سعادت ملت خود را تضمین نماید.

   
 • مرجع امنیت اقتصادی (جلد دوم)
  ۱۳۹۹/۰۱/۲۴

  در راستای تحقق اهداف مرتبط با تقویت امنیت اقتصادی در کشور و به منظور شناخت عمیق و دقیق ماهیت، چگونگی و چرایی امنیت اقتصادی و رابطه این موضوع با سایر مسایل مهم در کشور و سطح بین‌المللی، پژوهشکده امنیت اقتصادی تدبیر در راستای رسالت پژوهشی خود وظیفه انتشار مجموعه «کتاب مرجع امنیت اقتصادی» را بر عهده گرفته است. در جلد دوم از این مجموعه به بررسی موضوعات نظری و کاربردی در سه حوزه 1- امنیت اقتصادی و نظام‌های اقتصادی (سرمایه‌داری، سوسیالیسم و نظام اقتصاد اسلامی)، 2- سطوح و ابعاد امنیت اقتصادی (امنیت انرژی، امنیت سرمایه‌گذاری، امنیت کالایی و…) و 3- امنیت اقتصادی و اقتصاد بین‌الملل (جهانی‌شدن و تجارت خارجی) پرداخته شده و ضمن بیان مفاهیم و چهارچوب‌های نظری برای تحلیل حوزه‌های فوق در ادبیات امنیت اقتصادی، ارتباط این حوزه‌ها با امنیت اقتصادی در عمل و کاربرد نیز نشان داده شده است.

   
 • شاخص‌سازی و سنجش جامع ابعاد مختلف ریسک امنیت انرژی ایران
  ۱۳۹۹/۰۱/۲۴

  بدون شک امروزه، امنیت انرژی ابعاد گسترده‌ای پیدا کرده که این موضوع تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری آتی را در ارتباط با انرژی برای اغلب کشورها با چالش‌های جدی مواجه کرده است. سیاست‌گذاری در حوزه انرژی در سال‌های اخیر به دنبال افزایش نقش انرژی و محیط زیست در فعالیت‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی جوامع مختلف از اهمیت بیشتری نیز برخوردار شده است.

   
 • کتاب
  فساد اقتصادی در کلام ولایت
  ۱۳۹۸/۰۵/۱۴ پژوهشکده امنیت اقتصادی تدبیر

  در کتاب « فساد اقتصادی در کلام ولایت»، طبقه‌بندی جامعی از تمام بیانات، پیام‌ها و ابلاغ‌های منتشر شده رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله) در زمینه فساد اقتصادی از آغاز رهبری ایشان (خرداد 1368) تا اسفند1397 انجام شده است. رویکرد این کتاب چنین بوده است که با یک طبقه‌بندی جامع و منطقی و با توجه به ابعاد پنج‌گانه، به مجموعه مرجعی برگرفته از رهنمودهای مقام معظم رهبری در خصوص فساد اقتصادی و راهکارهای مقابله با آن تبدیل شود. توجه به مباحث عملی مانند بیان اهمیت مقابله با فساد، عوامل ایجادکننده فساد، پیامدهای فساد، همچنین بیان راهکارهای مقابله با فساد در جامعه به این مجموعه صبغه عملی و کاربردی نیز بخشیده است.

   
 • کتاب
  نظم پنهان فساد (رویکرد نهادی ۲۰۱۲)
  ۱۳۹۸/۰۲/۱۶ پژوهشکده امنیت اقتصادی تدبیر

  در این کتاب، بررسی جامعی روی فهم لایه‌های تودرتو و پنهان فساد که به‌طور مسلم، در زمره موارد ضروری برای مقابله با این پدیده قرار می‌گیرد، صورت گرفته است. با عنایت به این موضوع، کتاب حاضر در چند بخش کلی، سعی در تشریح و توضیح بیشتر مطالب مرتبط با نظم پنهان موجود در فساد را دارد. پس از یک فصل مقدماتی برای ورود به بحث، ساختارهای حکمرانی مبادلات مفسدانه موضوع فصل دوم را تشکیل می‌دهد. فساد به‌عنوان نظام هنجاری و فساد دموکراتیک، موضوعات دو فصل بعدی این کتاب هستند. فصل پنجم به بررسی بازیگران سیاسی در حکمرانی مبادلات مفسدانه می‌پردازد. در فصل ششم، مدیریت کارآفرینانه این مبادلات مورد بحث قرار می‌گیرد. نقش دلالان و واسطه‌ها در شبکه‌های فساد در فصل هفتم کتاب مورد کنکاش قرار می‌گیرد. شبکه‌های جرایم سازمان‌یافته موضوع فصل هشتم است. فصل نهم نگاهی به چگونگی رواج یافتن فساد می‌اندازد و در نهایت، جمع‌بندی و بیان الزامات و ملاحظاتی در زمینه سیاست‌های مبارزه با فساد، پایان بخش مباحث مطرح شده در فصل پایانی کتاب است.

   
 • کتاب
  راهبرد‌های تأمین امنیت اقتصادی ایران در منطقه اوراسیای مرکزی
  ۱۳۹۸/۰۲/۳ پژوهشکده امنیت اقتصادی تدبیر (موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد)

  با توجه به اینکه کشورهای آسیای مرکزی و قفقاز از مهم‌ترین همسایگان شمالی کشورمان به حساب می‌آیند و از اهمیت زیاد اقتصادی، سیاسی، امنیتی و راهبردی برخوردار هستند، گسترش روابط با این کشورها در ابعاد مختلف اقتصادی، سیاسی، امنیتی و منطقه‌ای برای ایران بسیار مهم است. از این رو در این پژوهش کوشش شده است ضمن شناخت فرصت‌ها و چالش‌های مختلف همکاری، چگونگی کاربرد دیپلماسی اقتصادی موفق در ارتباط با این کشورها بررسی شود تا زمینه برای بسط و تعمیق همکاری‌ها و ارتقاء جایگاه ایران در بین شرکای تجاری این کشورها فراهم شود. در واقع، سیاست‌های ایران در دو دهه گذشته در راستای بهره‌برداری از موقعیت ژئوپلیتیکی این منطقه، عملگرایی و اعمال دیپلماسی اقتصادی نسبت به این منطقه در حد اعلامی باقی مانده و به مرحله عملیاتی نرسیده است، با انجام این پژوهش این امید می‌رود زمینه برای عملیاتی شدن دیپلماسی اقتصادی نسبت به این منطقه و شناسایی فرصت‌ها و زمینه‌های مهم همکاری با این کشورها فراهم شود.

   
 • کتاب
  دیپلماسی اقتصادی جمهوری اسلامی ایران در عصر جهانی شدن
  ۱۳۹۸/۰۲/۳ پژوهشکده امنیت اقتصادی تدبیر

  با توجه به اهمیت یافتن دیپلماسی اقتصادی در تأمین منافع ملی کشور ها در عصر حاضر، لازم است که تجربه جمهوری اسلامی ایران در این حوزه مورد مطالعه قرار گرفته و با شناخت نقاط قوت و ضعف کشور در این زمینه، مقدمات تأمین هرچه بهتر امنیت اقتصادی و امنیت ملی کشور فراهم گردد. هدف از تأمین کتاب حاضر، مطالعه تجربه کشور در زمینه دیپلماسی اقتصادی از دوره جنگ تحمیلی تا دولت یازدهم است تا با درس گرفتن از گذشته از این تجربیات به‌عنوان چراغ راهی برای رویارویی با تلاطم‌های اقتصادی آینده استفاده شود. این موضوع در شرایط کنونی از اهمیت دوچندانی برخوردار است.

   
 • کتاب
  کتاب مرجع امنیت اقتصادی
  ۱۳۹۷/۰۲/۳۰ موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

  مؤسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد در راستای رسالت پژوهشی خود با عنایت به فقدان مطالعه منسجم با فراگیری ابعاد مختلف، در حوزه امنیت اقتصادی، مجموعه حاضر را با عنوان “کتاب مرجع امنیت اقتصادی” در دست انتشار دارد تا ضمن بررسی چیستی، مفاهیم، ویژگیها، ابعاد، شاخص‌های مؤثر و جنبه‌های مختلف امنیت اقتصادی و استفاده از تجارب و تحقیقات کشورهای دیگر در زمینه امنیت اقتصادی، بتواند چهارچوبی بومی و مبتنی‌ بر مبانی علمی پذیرفته شده را برای تقویت امنیت اقتصادی در کشور ایجاد کند، زیرا دستیابی به اهداف عالی نظام اسلامی از طریق شناخت ماهیت و اهمیت حوزه امنیت اقتصادی و کاهش تبعات فقدان امنیت اقتصادی در نظام کنونی جهان که اقتصاد نقشی جدی در آن دارد، امکان‌پذیر است.

   
 • کتاب
  فساد؛ مبارزه با فساد و حکمرانی
  ۱۳۹۶/۰۴/۲۵ موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

  مبارزه با فساد به‌عنوان یکی از دغدغه‌های کلیدی دولت‌ها به شمار می‌آید. مبارزه با این پدیده به دلیل پیچیدگی‌ها فراوان، نیازمند شناخت دقیق آنست. آنچه که امروزه در مبارزه با مفاسد اقتصادی اهمیت فراوانی یافته است، بحث حکمرانی است که در شکل‌گیری فساد و مبارزه با آن نقش کلیدی دارد. در این کتاب تجارب جهانی مبارزه با فساد از دید حکمرانی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. آموزه‌های این کتاب برای سیاست‌گذاران و برنام‌ریزان کشور مفید است.

   
12345...

مطالب بیشتری ازموسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

آخرین قیمت طلا و ارز