آرشیو ماهنامه

 
 • ماهنامه امنیت اقتصادی
  ماهنامه امنیت اقتصادی شماره ۷۲ و ۷۳
  ۱۳۹۹/۱۰/۱۳ پژوهشده امنیت اقتصادی تدبیر

  روستاها و جمعیت ساکن در آن، از جمله نیروی کار مولد اقتصادی کشور نقش مهمی در تأمین امنیت غذایی کشور دارند. عدم توجه به روستاها و عدم حمایت از فعالیت‌های روستایی می‌تواند اثر منفی بر امنیت غذایی کشور داشته باشد. با توجه به بافت جمعیتی مناطق روستایی کشور، عدم توسعه اقتصادی روستایی منجر به فقر و افزایش حاشیه‌نشینی در کلان شهرها خواهد شد. در مقاله، توسعه اقتصادی روستایی و تأثیر آن بر فقر و حاشیه نشینی، بحث و بررسی شده است.

   
 • ماهنامه امنیت اقتصادی شماره ۷۰
  ۱۳۹۹/۰۱/۳۱

  تداوم بخش تولید برای رشد و توسعه اقتصادی کشور بسیار ضروری است. برای تداوم این بخش بیش از هر چیز نیاز به تامین نیازهای اساسی آنست. با توجه به آسیب‌پذیری بخش تولید کشور از تشدید تحریم‌ها و هزینه‌های بالای آن بر اقتصاد کشور، راهبردهای تأمین نیازهای اساسی بخش تولید بحث و بررسی شده است.
  وابستگی بودجه دولت به درآمدهای نفتی موجب شده است اجرا تمام طرح‌های عمرانی در کشور با مشکلات جدی مواجه شود. این در حالی است که سرمایه‌گذاری دولت نقش کلیدی و مکمل بخش خصوصی در رشد و توسعه اقتصادی کشور دارد. در مقاله دوم، راهبردهای کاهش وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی به‌منظور اجرای طرح‌های عمرانی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

   
 • ماهنامه امنیت اقتصادی شماره ۶۹
  ۱۳۹۹/۰۱/۳۱

  اجرای سیاست‌های ناصحیح و گسترش بیش از ظرفیت کلان شهرها و بکارگیری سیاست‌های ضدتوسعه منطقه‌ای، موجب شده است کشور با معضل جدی حاشیه‌نشینی مواجه شود. عدم حل این معضل و تشدید معضل حاشیه‌نشینی می‌تواند تبعات امنیت اقتصادی و سیاسی فراوان برای کشور داشته و هزینه‌های مقابله با این پدیده را به‌شدت افزایش دهد. نظام مالیاتی از جمله نظام‌های اقتصادی کشور است که امکان تحقق فساد اقتصاد در آن بالاست. یکی از مهم‌ترین دلایل این امر به ناکارآمدی‌های نظام مالیاتی کشور بر میگردد. با توجه به نیاز کشور به درآمدهای مالیاتی از یک سو و ضرورت کاهش فساد اقتصادی از سوی دیگر، علل و زمینه‌های ناکارآمدی و فساد در نظام مالیاتی کشور، تحلیل شده است.

   
 • ماهنامه امنیت اقتصادی شماره ۶۸
  ۱۳۹۹/۰۱/۳۰

  یکی از نقش‌های دولت در اقتصاد ایران، تعیین حداقل دستمزد با همکاری نهادهای مرتبط در بازار نیروی کار است. هر چند تعیین حداقل دستمزد در راستای حمایت از رفاه کارگران مورد تأکید ادبیات نظری و تجربی اقتصاد است، اما چگونگی و میزان تعیین دستمزد بر بهره‌وری نیروی کار اثرگذار است. در مقاله اول این بخش، نقش دولت در تعیین دستمزدها و تاثیر آن بر بهره‌وری نیروی کار در تولید تحلیل شده است.

   
 • ماهنامه امنیت اقتصادی شماره ۶۷
  ۱۳۹۹/۰۱/۳۰

  نظام بانکی یکی از ارکان اصلی هر نظام اقتصادی است و عملکرد درست آن باعث می‌شود اقتصاد با رشد و شکوفایی همراه شود. بنگاه‌های کوچک و متوسط به دلیل آثار زیادی که در رفع مشکلات بیکاری و رونق اقتصادی جوامع برعهده دارند، نیروی محرک اقتصاد شناخته می‌شوند. تأمین مالی صنایع کوچک و متوسط از طریق نظام بانکی است، اما در سال‌های اخیر نظام بانکی کشور دچار چالش‌های فراوانی بوده که یکی از این چالش‌ها، رشد مطالبات غیرجاری است. این روند رو به رشد مطالبات غیرجاری به‌نوعی نشان‌دهنده رکود اقتصادی حاکم بر کشور است. به‌این‌ترتیب، بخش قابل ملاحظه¬ای از نقدینگی در ترازنامه بانک‌ها منجمد شده و از کیفیت نقدینگی خلق شده کاسته شده، به‌طوری که بخشی از آن نتوانسته است به شکل تسهیلات در اختیار بنگاه‌ها قرار گیرد.

   
 • ماهنامه امنیت اقتصادی شماره ۶۶
  ۱۳۹۹/۰۱/۳۰

  واردات بی‌رویه از جمله مشکلات اساسی برای پایداری و تقویت بخش تولید داخلی است. واردات بدون برنامه و مبتنی‌بر رانت‌های اطلاعاتی، تبعات منفی فراوانی بر بخش تولید داخلی کشور به دنبال داشته است. در شرایط سخت اقتصادی به‌ویژه شرایط تحریم، وابستگی به تولیدات خارجی می‌تواند آسیب جدی به کشور وارد نماید. در مقاله دوم، به بررسی آثار واردات بی‌رویه بر ارزش افزوده بخش صنعت کشور پرداخته شده است.

   
 • ماهنامه امنیت اقتصادی شماره ۶۵
  ۱۳۹۹/۰۱/۳۰

  حمایت از تولید ملی همواره مورد تأکید مقامات کشور بوده است، اما عملی شدن این شعار، نیازمند توجه ویژه به شرایط اقتصادی کشور و مرتفع نمودن مسایل و چالش‌ های پیش روی بخش تولید از جمله بخش بانکی کشور است. با توجه به نقش کلیدی نظام بانکی کشور در تولید، در مقاله پایانی این بخش، راهبردهای حمایت از تولید ملی براساس ساختار نظام بانکی کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

   
 • ماهنامه تحلیلی
  ماهنامه امنیت اقتصادی شماره ۶۴
  ۱۳۹۸/۰۵/۱۴ پژوهشکده امنیت اقتصادی تدبیر

  یکی از مسائل مهم در تعریف رابطه دولت و بانک مرکزی، خصوصاً در کشورهای نفت‌خیز، نحوه تسویه درآمدهای ارزی حاصل از فروش نفت، بین دولت (به‌عنوان مالک درآمدهای نفتی) و بانک مرکزی (به ‌عنوان سیاست‌گذار ارزی) است. این مسئله در کشورهایی نظیر ایران که نرخ ارز در عمل، به‌عنوان لنگر اسمی تورم ایفای نقش می¬کند، اهمیت مضاعفی دارد.

   
 • مااهنامه تحلیلی
  ماهنامه امنیت اقتصادی شماره ۶۳
  ۱۳۹۸/۰۵/۱۴ پژوهشکده امنیت اقتصادی تدبیر

  تورم به‌عنوان روند رشد قیمت‌ها یکی از مهم‌ترین شاخص‌های اقتصادی است که رفاه و عملکرد تمام بخش‌های اقتصادی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. شاخص قیمت تولیدکننده یکی از مهم‌ترین شاخص‌های حوزه تورم است که روند افزایش قیمت‌ها و تحمیل فشار تورمی را بر بخش تولید نشان می‌دهد. در کنار این موضوع، ارتباط پیوسته بخش‌های مختلف اقتصادی باعث تسری تحولات یک بخش به سایر بخش‌های اقتصادی می‌شود. آخرین گزارش ارایه شده از سوی بانک مرکزی نشان می‌دهد که شاخص قیمت تولیدکننده رشد قابل توجهی داشته است. این موضوع می‌تواند تبعات زیادی به همراه داشته باشد.

   
 • ماهنامه تحلیلی
  ماهنامه امنیت اقتصادی شماره ۶۲
  ۱۳۹۸/۰۵/۱۴ پژوهشکده امنیت اقتصادی تدبیر

  بانک جهانی به‌عنوان یک نهاد معتبر بین‌المللی، سلسله گزارش‌های منطقه‌‌ای را منتشر می‌کند که از جمله آنها، گزارش رصد اقتصاد منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا (MENA Economic Monitor) است که در آن ضمن بررسی شرایط اقتصادی کشورهای یادشده و تحولات جهانی و منطقه‌ای، چشم‌انداز اقتصادی را در خصوص این کشورها ارایه می‌دهد. آخرین گزارش منتشر شده این نهاد مربوط به آپریل 2019 بوده که در آن کشورهای منطقه MENA از جمله ایران به تفکیک مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

   
12345...

مطالب بیشتری ازموسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

آخرین قیمت طلا و ارز