آرشیو ماهنامه

 
 • ماهنامه تحلیلی
  ماهنامه امنیت اقتصادی شماره ۵۳
  ۱۳۹۷/۰۷/۳ موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

  امنیت اقتصادی یکی از اصلی‌ترین ارکان امنیت ملی است، به‌طوری که می‌توان گفت، بدون برقراری امنیت اقتصادی در کشور، نمی‌توان از امنیت ملی سخنی به میان آورد. این رکن از امنیت ملی علاوه بر متغیرهای اقتصادی، تحت تأثیر متغیرهای دیگری، از جمله متغیرهای سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و… است که بدون لحاظ آنها نمی‌توان این رکن را مورد بررسی قرار داد، زیرا تنش در هر کدام از این متغیرها، امنیت اقتصادی و بهتبع آن، امنیت ملی را تحت تأثیر قرار میدهد. ازاینرو، رصد و پایش عوامل اثرگذار بر آن از الزام‌ها و اولویت‌های پژوهش در حوزه اقتصاد و امنیت به شمار میرود. مؤسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد با توجه به رسالت خود مبنی‌بر ارایه گزارش‌های کارشناسی در حوزه مطالعات امنیت اقتصادی، ماهنامه حاضر را به چاپ رسانده است با توجه به اهمیت امنیت اقتصادی، در این شماره از ماهنامه در سه بخش راهبرد، هشدار و تحلیل موارد زیر بررسی می‌شود.

   
 • ماهنامه تحلیلی
  ماهنامه امنیت اقتصادی شماره ۵۲
  ۱۳۹۷/۰۷/۳ موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

  ادغام و تملیک از جمله استراتژیهای رایج بر افزایش توان رقابت شرکت‌ها در عرصه جهانی به شمار می‌آید. با توجه به ماهیت شرکت‌های فعال در حوزه انرژی کشور بکارگیری این استراتژی می‌تواند در افزایش توان رقابتی بخش انرژی، مفید باشد. در مقاله اول از این بخش، به استراتژی‌های ادغام و تملیک در تجارب جهانی پرداخته و آموزه‌های آن برای ایران ارایه می‌شود.

   
 • ماهنامه تحلیلی
  ماهنامه امنیت اقتصادی شماره ۵۱
  ۱۳۹۷/۰۵/۶ موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

  تیم ملی فوتبال ایران در بازی‌های اخیر خود، تحسین همه مردم حتی نخبگان سیاسی و اقتصادی که شاید به فوتبال علاقه نداشته باشند را برانگیخت. شرایط این تیم از جنبه‌هایی شباهت زیادی با شرایط اقتصادی کشور دارد. ازاینرو، مدیریت و عملکرد آن می‌تواند در تیم اقتصادی کشور به کار گرفته شود.

   
 • ماهنامه تحلیلی
  ماهنامه امنیت اقتصادی شماره ۵۰
  ۱۳۹۷/۰۳/۱۲ موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

  رشد بالای اقتصادی و صنعتی چین موجب شده است که تقاضای انرژی این کشور روز به ‌روز افزایش یابد و پیشبینیها نشان میدهد که این روند در آینده نیز ادامه خواهد داشت. روسیه با درک این موضوع مراودات اقتصادی خصوصاً صادرات نفت را به چین افزایش داده و توانسته با اقدامات مناسب به بزرگ‌ترین تأمین کننده نفت چین بدل شود.ازجمله اقدامات روسیه در این جهت، می‌توان به افتتاح خط لوله سیبری شرقی ـ اقیانوس آرام، که موجب افزایش صادرات نفت روسیه به چین شده اشاره کرد

   
 • ماهنامه تحلیلی
  ماهنامه امنیت اقتصادی شماره ۴۸ و ۴۹
  ۱۳۹۷/۰۲/۳۰ موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

  کارشناسان سازمان ملل، به‌ویژه صندوق بین‌المللی پول، مجتمعی را که از چندین مزرعه کشاورزی یا دامپروری و شیلاتی به همراه پژوهشگاه، آزمایشگاه، سالن کنترل کیفیت، بسته‌بندی، تکثیر، پرورش و… تشکیل شده باشد، شهرک‌های کشاورزی می‌گویند. ایجاد شرکت شهرک‌های کشاورزی به‌منظور هدایت، رهبری و احداث و توسعه زیرساخت‌های مجتمع‌های کشاورزی، دامی و شیلاتی با هدف توسعه روستایی مورد تأکید قرار گرفته است. توسعه شهرک‌های کشاورزی و استفاده از نیروهای تحصیل‌کرده در بخش کشاورزی می‌تواند زمینه را برای حرکت کشاورزی به سمت مکانیزه شدن فراهم کند. همچنین احداث شهرک‌های کشاورزی، دامپروری و شیلاتی در مناطق مستعد روستایی می‌تواند زنجیره صادرات اینگونه محصولات را فراهم کند که در کنار ارزآوری، التیام‌بخش دردهای مزمن در بیشتر مناطق روستایی باشد و بخشی از نیروهای بیکار را با بهره‌گیری از زنجیره صادرات و ایجاد صنایع جانبی و تبدیلی بخش کشاورزی جذب کند.

   
 • ماهنامه تحلیلی
  ماهنامه امنیت اقتصادی شماره-۴۷
  ۱۳۹۷/۰۱/۲۲ موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

  در سال‌های بین دهه 1970 و 1980 میلادی، بسیاری از دولت‌ها با مشکل کمبود منابع، افزایش بدهی‌ها و افزایش کسری بودجه روبه‌رو شدند. این در حالی بود که در آن زمان، فشار برای گسترش زیرساخت‌ها و تأسیسات زیربنایی و تأمین کالاها و خدمات عام‌المنفعه روز به‌ روز بیشتر می‌شد. به عبارت دیگر، محدودیت منابع در اختیار دولت‌ها، به مانع بزرگی بر سر راه تأمین زیرساخت‌ها و کالاها و خدمات عمومی مورد نیاز تبدیل شده بود. در راستای حل این معضل، الگوهای مختلف مشارکت عمومی-خصوصی مورد توجه دولت¬ها قرار گرفت.

   
 • ماهنامه تحلیلی
  ماهنامه امنیت اقتصادی شماره-۴۶
  ۱۳۹۶/۱۲/۵ موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

  تجارب جهانی در حوزه اقتصاد نشان می‌دهد، کشورها زمانی به رشد و توسعه اقتصادی می‌رسند که برنامه اقتصادی منظم، منسجم، همسو و هدفمند داشته باشند. در این راستا، برنامه‌ریزی اقتصادی نقشی کلیدی در رشد و توسعه اقتصادی کشورها دارد. در ایران نیز همزمان با سایر کشورها، برنامه‌ریزی اقتصادی به‌عنوان یکی از مؤلفه‌های کلیدی برای رشد و توسعه اقتصادی کشور، مورد توجه دولت‌ها قرار گرفته است. نتیجه تلاش دولت‌ها در دوره بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، تدوین سند چشم‌انداز به‌مثابه برنامه بلندمدت، پنج برنامه توسعه اقتصادی به‌عنوان برنامه‌های میان‌مدت و قوانین بودجه سالانه به‌مثابه برنامه‌های کوتاه‌مدت بوده است. بررسی تجربه برنامه‌ریزی‌های اقتصادی در کشور نشان می‌دهد، برنامه‌های اقتصادی یکساله در قالب قوانین بودجه نقش مهمی در تحقق برنامه‌های میان‌مدت و بلندمدت دارند. در واقع، قوانین بودجه سالانه، اجرایی‌ترین برنامه اقتصادی هستند که دولت‌ها می‌توانند براساس آنها اهداف میان‌مدت و بلندمدت را در اقتصاد ملی دنبال کنند.

   
 • ماهنامه تحلیلی
  ماهنامه امنیت اقتصادی شماره-۴۵
  ۱۳۹۶/۱۱/۲ موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

  منابع سرشار نفت و گاز در منطقه CIS، و حضور شرکت‌های بین‌المللی در صنعت نفت و گاز کشورهای این منطقه موجب شده است که تولید نفت و گاز این کشورها، افزایش یابد. با این حال، برخی از کشورهای منطقه CIS، بهرغم تولید بالای نفت و گاز، به دلیل عدم دسترسی به آب‌های آزاد، برای انتقال نفت و گاز تولیدی خود به بازارهای جهانی، وابستگی بالایی به روسیه دارند. ازاینرو، تمایل به متنوع‌سازی مسیرهای مبادلاتی نفت و گاز در کشورهای این منطقه وجود دارد. در این بین، ایران به لحاظ موقعیت ژئوپلیتیکی ممتاز، ‌ظرفیت بالایی برای انتقال منابع انرژی این کشورها از طریق آب‌های آزاد به بازارهای بین‌المللی دارد، اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که به دلیل توجه ناکافی به ظرفیت‌های این منطقه، تاکنون بهدرستی از این ظرفیت استفاده نشده است.

   
 • ماهنامه تحلیلی
  ماهنامه امنیت اقتصادی شماره -۴۴
  ۱۳۹۶/۰۹/۱۸ موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

  وضعیت حاد منابع آبی کشور به درجه‌ای از وخامت رسیده است که برای برون‌رفت از آن باید تصمیم‌های سختی از سوی دولت‌مردان کشور گرفته شود. نظر به اهمیت این موضوع، بررسی وضعیت کنونی و تهدیدهای با منشأ داخلی و خارجی بخش آب نشان دهنده آنست که در صورت ادامه روند کنونی در آینده با وضعیت نامطلوبی مواجه خواهیم شد.

   
 • ماهنامه تحلیلی
  ماهنامه امنیت اقتصادی شماره -۴۳
  ۱۳۹۶/۰۹/۱۸ موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

  سیاست‌گذاری به دلیل مشکلاتی که در زمینه اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی وجود دارد، انجام می‌شود و کشورها از سیاست‌گذاری به‌عنوان اقدامی برای حل مشکلات جامعه استفاده می‌کنند. به دلیل تأثیر سیاست‌گذاری بر رفاه اجتماعی جامعه، سیاست‌گذاری صحیح و اصولی، مورد توجه اغلب سیاست‌گذاران و برنامه‌ریزان است. سیاست‌گذاری اصولی و صحیح، حالتی است که در آن، وضع موجود شناسایی و وضع مطلوب به‌خوبی تبیین شود. سپس، شکاف بین وضع مطلوب و موجود، تحلیل و راهکار مناسبی برای از بین بردن شکاف ارایه شود. یک سیاست خوب، سیاستی است که از سوی جامعه پذیرفته شود و از حمایت کافی در بین ساکنان یک کشور برخوردار باشد.

   
12345...

مطالب بیشتری ازموسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

آخرین قیمت طلا و ارز