گزارش ویژه

 
 • گزارش ویژه
  بررسی عملکرد وزارت امور اقتصاد و دارایی (بهبود نظام مالیاتی و ساماندهی نظام بانکی)-۲۶
  ۱۳۹۶/۰۳/۲۴ موسسه تحقاتی تدبیر اقتصاد

  وزارت امور اقتصادی و دارایی بالاترین نهاد تصمیم‌گیری اقتصادی در کشور به‌شمار می‌آید که هدف آن تنظیم سیاست‌های اقتصادی، ایجاد هماهنگی در امور مالی دولت، اجرای سیاست‌های مالیاتی و هماهنگی بین بخش‌های مختلف است. این دستگاه اجرایی با توجه به ماهیت سیاست‌گذاری خود و ارتباطی که با زندگی و سطح رفاه مردم دارد، بیش از سایر نهادها مورد توجه مردم و سیاست‌گذاران قرار می¬گیرد.

   
 • گزارش ویژه
  تصدی‌گری بالای دولت در اقتصاد ایران؛ دلایل پیامد‌ها و راهکار‌ها-۲۴
  ۱۳۹۶/۰۳/۲۴ موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

  اندازه دولت یکی از موضوع‌های مهم اقتصادی هر کشور به‌شمار می‌رود. در صورتی ‌که اندازه دولت را از لحاظ حجم فعالیت‌های تصدی‌گری آن بررسی کنیم، این موضوع از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود. در گزارش پیش رو به‌منظور ارایه تصویری روشن‌ از وضعیت فعالیت‌های تصدی‌گری دولت، فعالیت‌های مذکور را هم به لحاظ سهم بودجه عمومی و بودجه شرکت‌های دولتی از کل بودجه دولت و هم به لحاظ سهم بودجه شرکت‌های دولتی در مقایسه با متغیرهای کلان اقتصادی مورد ارزیابی قرار داده‌ایم. نتایج حاصل از این ارزیابی تصویر نگران‌کننده‌ای از تسلط فعالیت‌های تصدی‌ دولت در اقتصاد را در سال‌های اخیر ارایه می‌‌دهد. از‌این‌رو با توجه به پیامدهای منفی گسترش این فعالیت‌ها، به‌کارگیری برخی از ملاحظات هم در اجرای سیاست‌های اصل چهل‌وچهارم قانون اساسی و هم در ماهیت برخی از مفاد این قانون ضروری به نظر می‌رسد.

   
 • گزارش ویژه
  رشد جمعیت غیر فعال و تغییر ساختار آن؛ عامل تخریب امنیت اقتصادی در سال‌های اخیر-۲۳
  ۱۳۹۶/۰۳/۲۴ موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

  در سال‌های اخیر جمعیت فعال ایران رشد بسیار محدودی داشته و این موضوع یکی از دلایل اصلی عدم افزایش نرخ بیکاری با وجود عدم ایجاد اشتغال در کشور بوده است. مطالعه حاضر نشان می‌دهد رشد شدید جمعیت غیرفعال بیشتر ناشی از وضعیت نامناسب بازار کار، گسترش ناامیدی از یافتن کار و گسترش درآمدهای بدون کار بوده است. ادامه روند فعلی در سال‌های آتی می‌تواند افزایش دید منفی نسبت به توان مدیریت اقتصادی مجموعه حاکمیت، افزایش جرائم و گسترش ناامنی، کاهش انگیزه و روحیه فعالیت و تولید، گسترش بیشتر فعالیت‌های غیرمولد و افزایش شدید نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان را در پی داشته باشد.

   
 • گزارش ویژه
  تحلیل جایگاه رقابت‌پذیری اقتصاد ایران براساس گزارش مجمع جهانی اقتصاد-۲۲
  ۱۳۹۶/۰۳/۲۳ موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

  مجمع جهانی اقتصاد به منظور مقایسه و بررسی توان رقابت‌پذیری کشورها، گزارش سالیانه رقابت‌پذیری جهانی را ارائه می‌کند. هرچند به دلیل ملاحظات سیاسی انتقاداتی به این گزارش وارد است، اما در مجموع این شاخص ملاک مهمی برای تصمیم سرمایه‌گذاران تلقی می‌شود. در این گزارش جایگاه ایران در سال 2015-2014 میلادی نسبت به سال قبل یک پله تنزل داشته و به رتبه 83 در میان 144 کشور رسیده است. هرچند این جایگاه و کاهش امتیاز 2015-2014 میلادی نسبت به سال قبل تاییدکننده وضعیت نامناسب رقابت‌پذیری کشور است، اما با توجه به سقوط این شاخص در سال‌های گذشته، تنزل یک پله‌ای‌ این شاخص حکایت از کاهش شدت سقوط جایگاه شاخص رقابت‌پذیری کشور دارد. با این وجود به‌دلیل اهمیت توان رقابت‌پذیری در دستیابی به رشد پایدار اقتصادی، بهبود و تقویت جایگاه رقابت‌پذیری کشور نسبت به سایر کشور‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. چراکه در بسیاری از مطالعات بین‌المللی انجام شده، رابطه مثبتی میان توان رقابت‌پذیری و سطح درآمد کشورها دیده شده است. در این راستا ایجاد زمینه‌های تجاری‌سازی نتایج نوآوری جهت عملیاتی شدن طرح‌های پژوهشی و افزایش حمایت‌های مادی و معنوی طرح‌های پژوهشگران و… می‌تواند به بهبود جایگاه رقابت‌پذیری کشور منجر شود.

   
 • گزارش ویژه
  فرصت‌های استفاده از مشارکت خصوصی- عمومی در طرح‌های عمرانی در ایران-۲۰
  ۱۳۹۶/۰۳/۲۳ موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

  در این گزارش ابتدا به وضعیت طرح‌های عمرانی پرداخته شده است که مشخص گردید 80 درصد طرح‌های عمرانی در حال اجرا از برنامه مصوب خود عقب‌تر هستند که علت 78/5 درصد از این عقب‌ماندگی مروبط به عوامل اعتباری است که تمام دولت‌ها مبتلا به این موضوع بوده‌اند. یکی از مهم‌ترین علل آن، عدم مشارکت بخش خصوصی به دلیل ضعف ساختار نهادی و مشکلات قانونی بوده است. لذا برای حل مشکل مذکور و امکان تصویب قانون جدید نسبت به بررسی زمینه‌های قانونی موجود و سازمان‌های درگیر در اجرای طرح‌های عمرانی اقدام و در این راستا ادبیات نظری قراردادهای مشارکت عمومی – خصوصیو تجارب سایر کشورها (تجارب موفق و ناموفق) مورد مطالعه قرار گرفت. در نهایت نسبت به مقایسه، ارزیابی و اظهارنظر کارشناسی دو لایحه ارائه شده توسط “وزارت امور اقتصادی و دارایی” و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور” اقدام گردید. بر اساس مطالعه انجام شده، نظرات کارشناسی ارائه شده در پایان هر بند از لایحه، می‌تواند راهگشای سیاست‌گذاران در این حوزه باشد.

   
 • گزارش ویژه
  اصلاح نظام حمایتی کشاورزی با توجه به تجربه سایر کشور‌ها- ۱۹
  ۱۳۹۶/۰۳/۲۳ موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

  اجرای سیاست قیمت تضمینی در ایران با مشکلاتی نظیر بالا بودن ضایعات و تولید محصولات بدون کیفیت، رضایت پایین کشاورزان از عملکرد دولت، عدم اعلام به موقع قیمت، پایین بودن قیمت تضمینی، بالا بودن هزینه‌ها و عدم تطابق زمان خرید تضمینی با زمان برداشت محصول مواجه است. همچنین به نظر می‌رسد قابلیت های ذاتی نظام خرید تضمینی با انتظارات موجود از این قانون در ایران فاصله زیادی دارد. با توجه به این مشکلات، ایجاد تغییراتی در نظام حمایتی کشاورزی ضروری است. با در نظر داشتن تجربه سایر کشورها در حمایت از محصولات کشاورزی و روند دگرگونی این حمایت‌ها در سال‌های اخیر، اصلاحاتی نظیر استفاده از سیاست‌های تجاری با هدف کاهش نوسانات قیمتی، تنظیم استراتژی‌های حمایتی متفاوت برای مناطق مختلف، جایگزینی حمایت‌های عمومی با حمایت‌های مشروط، نزدیک کردن قیمت‌های حمایتی به قیمت‌های جهانی و محدود کردن حمایت‌های ویژه به کالاهای استراتژیک پیشنهاد می‌شوند.

   
 • گزارش تحلیلی
  حذف ایران کد و تبعات آن بر امنیت ملی
  ۱۳۹۳/۰۶/۱۷ موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

  سامانه های اطلاعاتی یکی از کارآمدترین ابزارها برای کنترل و نظارت برمبادلات اقتصادی هستند تا از بروز انحراف ها در اقتصاد جلوگیری کنند.اهمیت این سامانه ها به گونه ای است که امروز بیشتر کشورهای جهان دربخش های مختلف خود از آنها بهره می برند و همچنان در حال طراحی وبه روز کردن سامانه های خود هستند. ایران نیز از این قاعده مستثنا نبوده وطی دو دهه گذشته سعی در بهره گیری از این سامانه ها داشته است.

   
 • گزارش تحلیلی
  تحلیلی بر وضعیت موجودی سرمایه در اقتصاد ملی
  ۱۳۹۳/۰۵/۱۳ موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

  در این گزارش، تلاش شده است با نگاهی عمیق، میزان آسیب‌پذیری اقتصاد ملی از وضعیت موجودی سرمایه در نگاه انواع سرمایه و همچنین در نگاه بخش‌های اقتصادی، مورد بحث قرار گیرد. آشنایی با میزان آسیب‌پذیری اقتصاد ملی از محل سرمایه فیزیکی کمک زیادی به تدوین سیاست‌ها و استراتژی‌های میان‌مدت و بلندمدت برای تأمین امنیت اقتصادی کشور می‌کند.

   
 • گزارش تحلیلی
  وضعیت رقابت پذیری صنعت گردشگری ایران
  ۱۳۹۳/۰۴/۱۳ موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

  در این گزارش تلاش شده است رقابت پذیری صنعت گردشگری ایران براساس محورها و مؤلفه های کلیدی این بخش در مقایسه با کشورهای منطقه و برخی کشورهای درحال توسعه مورد بررسی قرار گیرد و راهکارهایی برای توسعه این صنعت ارایه شود.

   
 • گزارش ویژه
  آسیب شناسی ثبات مالی و تأثیر آن بر امنیت اقتصادی در ایران؛ با تأکید بر مطالبات معوق بانک ها-۱۸
  مسعود عبدي راد،اسماعيل ميرزايی ۱۳۸۸/۰۲/۵ موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

  تحقیق حاضر قصد دارد با توجه به نقش و جایگاه کلیدی بانک ها در پایداری سیستم مالی، به آسیب شناسی وضعیت مدیریت منابع و مصارف بانک های کشور با تأکید بر مطالبات معوق آنها پرداخته و عوامل بالقوه ایجاد این پدیده را به عنوان یک تهدید جدی برای ثبات مالی و امنیت اقتصادی کشور مورد شناسایی قرار دهد. تخصیص منابع به عنوان تسهیلات و عدم بازگشت بخشی از آن ها تحت عنوان مطالبات معوق، همواره سبب کاهش توان تسهیلات دهی و در نتیجه کاهش سودآوری سیستم بانکی شده است.

   
123

مطالب بیشتری ازموسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

آخرین قیمت طلا و ارز