فساد اقتصادی
 • RSS

 
 • کتاب
  فساد؛ مبارزه با فساد و حکمرانی
  ۱۳۹۶/۰۴/۲۵ موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

  مبارزه با فساد به‌عنوان یکی از دغدغه‌های کلیدی دولت‌ها به شمار می‌آید. مبارزه با این پدیده به دلیل پیچیدگی‌ها فراوان، نیازمند شناخت دقیق آنست. آنچه که امروزه در مبارزه با مفاسد اقتصادی اهمیت فراوانی یافته است، بحث حکمرانی است که در شکل‌گیری فساد و مبارزه با آن نقش کلیدی دارد. در این کتاب تجارب جهانی مبارزه با فساد از دید حکمرانی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. آموزه‌های این کتاب برای سیاست‌گذاران و برنام‌ریزان کشور مفید است.

   
 • کتاب
  راهبرد‌های مبارزه با فساد دولت‌ها: چشم‌اندازی از فرهنگ‌های مختلف
  ۱۳۹۶/۰۳/۱۸ موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

  مبارزه با مفاسد اقتصادی به‌عنوان یکی از دغدغه‌های اصلی دولت‌ها به شمار می‌آید. یکی از منشا‌های اصلی فساد در اقتصادها، دولت‌ها و رفتار آنها در اقتصاد است. کشورهای مختلف راهبردهای متفاوتی برای مقابله با فساد دولت‌ها با توجه به شرایط اقتصادی و سیاسی خودشان به‌کار می‌گیرند. در این کتاب، راهبردهای مبارزه با فساد دولت در تجربه برخی کشورهای درحال توسعه و توسعه یافته بحث شده است. مباحث این کتاب آموزه‌های فراوانی برای سیاست‌گذاران و برنامه‌ریزان در خصوص مبارزه با مفاسد اقتصادی می‌تواند داشته باشد.

   
 • ماهنامه تحلیلی
  ماهنامه امنیت اقتصادی شماره ۳۶
  ۱۳۹۶/۰۱/۱۴ موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

  امنیت اقتصادی یکی از اصلی‌ترین ارکان امنیت ملی است، به‌طوری که می‌توان گفت، بدون برقراری امنیت اقتصادی در کشور، نمی‌توان از امنیت ملی سخنی به میان آورد. این رکن از امنیت ملی تحت تأثیر متغیرهای دیگری، از جمله متغیرهای سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و… است که بدون لحاظ آنها‌ نمی‌توان این رکن را مورد بررسی قرار داد. مؤسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد با توجه به رسالت خود مبنی بر ارایه گزارش‌های کارشناسی در حوزه مطالعات امنیت اقتصادی، ماهنامه حاضر را به چاپ رسانده است.

   
 • کتاب
  ارزیابی راهبرد‌ها در سازمان‌های ضد فساد اقتصادی
  ۱۳۹۵/۱۰/۱۵ مؤسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

  ممکن است سازمان‌های مبارزه با فساد در تلاش برای ارتقای زیربنای اصول اخلاقی یک کشور، واکنش به رسوایی‌های اقتصادی یا پیروی از قوانین یک پیمان بین‌المللی ایجاد شده باشند. حتی ممکن است این اقدام، ترفند سیاسی مقامات و جریانات سیاسی به‌منظور کنترل گفتمان مبارزه با فساد باشد. همچنین برخی سازمان‌ها تحت فشار حامیان و فضای بین‌الملل و در شرایط ورشکستگی دولت یا برنامه‌های ساختاری دولت تشکیل شده‌اند. بنابراین، ارزیابی راهبرد و تأثیر سازمان‌های مبارزه با فساد، نیازمند توجه دقیق به آنچه انتظار می‌رود به‌دست آورند و آنچه نتایج خاص را ممکن می‌سازد، است.

   
 • ماهنامه تحلیلی
  ماهنامه امنیت اقتصادی-۳۰
  ۱۳۹۵/۰۶/۱۰ مؤسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

  امنیت اقتصادی یکی از اصلی‌ترین ارکان امنیت ملی است، به‌طوری که می‌توان گفت، بدون برقراری امنیت اقتصادی در کشور، نمی‌توان از امنیت ملی سخنی به میان آورد. این رکن از امنیت ملی تحت تأثیر متغیرهای دیگری، از جمله متغیرهای سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و… است که بدون لحاظ آنها‌ نمی‌توان این رکن را مورد بررسی قرار داد. مؤسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد با توجه به رسالت خود مبنی‌بر ارایه گزارش‌های کارشناسی در حوزه مطالعات امنیت اقتصادی، ماهنامه حاضر را به چاپ رسانده است.

   
 • ماهنامه تحلیلی
  امنیت اقتصادی-۲۱
  ۱۳۹۴/۰۹/۱۰ مؤسسه تحقيقاتي تدبير اقتصاد

  ماهنامه امنیت اقتصادی با تکیه بر مطالعات بین رشته‌ای و با در نظر گرفتن روابط و آثار سایر متغیرها، امنیت اقتصادی را مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهد.

   
 • ماهنامه تحلیلی
  امنیت اقتصادی-۱۹
  ۱۳۹۴/۰۷/۲۱ مؤسسه تحقيقاتي تدبير اقتصاد

  ماهنامه امنیت اقتصادی با تکیه بر مطالعات بین رشته‌ای و با در نظر گرفتن روابط و آثار سایر متغیرها، امنیت اقتصادی را مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهد.

   
 • پول شویی و فساد اقتصادی
  محمد جعفری ۱۳۹۲/۱۲/۱۳ موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

  پول شویی عبارت است از: هر نوع عمل یا اقدام به عمل برای مخفی کردن یا تغییر ظاهر هویت عواید نامشروع یا غیرقانونی، به طوری که وانمود شود از منابع قانونی یا مشروع حاصل شده است. این اعمال زمانی اتفاق می افتد که درآمدهای کسب شده توجیه قانونی نداشته باشد و برای آنکه از حالت غیر قانونی خارج شوند و شکل پول های معمول را به خود بگیرند، با پول شویی، تطهیر می شوند.

   
 • ماهنامه تحلیلی
  امنیت اقتصادی-پیش شماره ۱
  ۱۳۹۲/۱۰/۲۰ موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

  اجرای فاز دوم هدفمند کردن یارانه ها: بایدها و نبایدها
  ملاحضاتی در خصوص علل و تبعات تورم
  کسری بودجه احتمالی سال آینده و علل آن
  نشست تخصصی: بررسی الزام ها و ضرورت های سیاست گزاران در مبارزه با مفاسد اقتصادی
  کاهش سهم صندوق توسعه ملی و ادامه راه گذشته
  وضعیت بورس اوراق بهادار در دی 1392 و بررسی وقایع مهم
  اجرای توافق نامه ژنو و راهبرد مقابله با تهدید تحریم

   
 • معرفی کتاب
  مجموعه قوانین و مقررات مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و دفاتر اسناد رسمی
  ۱۳۹۱/۱۲/۲۶ موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

  پولشویی فرآیندی است که طی آن عواید حاصل از فعالیتهای مجرمانه و غیرقانونی در مجاری قانونی قرار می گیرد و در روندی پیچیده تطهیر و مورد استفاده قرار می گیرد. مجموعه اقداماتی که منجر به تطهیر این عواید می گردد در قوانین مبارزه با پولشویی در کشورهای مختلف جرم شناخته شده است.

   

مطالب بیشتری ازموسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

آخرین قیمت طلا و ارز