Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home3/tierir/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 1142
اقتصاد انرژی | Issues | موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

اقتصاد انرژی

 
 • ماهنامه تحلیلی
  ماهنامه امنیت اقتصادی شماره ۷۱
  ۱۳۹۹/۰۱/۳۱ پژوهشکده امنیت اقتصادی تدبیر

  تحریم‌های غرب علیه اقتصاد روسیه از سال 2014 به بعد، موجب افزایش فشار تورمی، دشواری دسترسی به بازارهای سرمایه بین‌المللی برای وام‌گیرندگان، تضعیف ارزش روبل در برابر یورو و دلار و ایجاد تأخیر در خروج اقتصاد روسیه از رکود شدند. به‌رغم تبعات منفی این فشارها برای اقتصاد روسیه، بهره‌برداری از الگوهای مقابله با تحریم روسیه علیه غرب می‌تواند در راستای تقویت امنیت اقتصادی ایران مفید باشند.

   
 • ماهنامه امنیت اقتصادی شماره ۶۷
  ۱۳۹۹/۰۱/۳۰

  نظام بانکی یکی از ارکان اصلی هر نظام اقتصادی است و عملکرد درست آن باعث می‌شود اقتصاد با رشد و شکوفایی همراه شود. بنگاه‌های کوچک و متوسط به دلیل آثار زیادی که در رفع مشکلات بیکاری و رونق اقتصادی جوامع برعهده دارند، نیروی محرک اقتصاد شناخته می‌شوند. تأمین مالی صنایع کوچک و متوسط از طریق نظام بانکی است، اما در سال‌های اخیر نظام بانکی کشور دچار چالش‌های فراوانی بوده که یکی از این چالش‌ها، رشد مطالبات غیرجاری است. این روند رو به رشد مطالبات غیرجاری به‌نوعی نشان‌دهنده رکود اقتصادی حاکم بر کشور است. به‌این‌ترتیب، بخش قابل ملاحظه¬ای از نقدینگی در ترازنامه بانک‌ها منجمد شده و از کیفیت نقدینگی خلق شده کاسته شده، به‌طوری که بخشی از آن نتوانسته است به شکل تسهیلات در اختیار بنگاه‌ها قرار گیرد.

   
 • ماهنامه امنیت اقتصادی شماره ۶۶
  ۱۳۹۹/۰۱/۳۰

  واردات بی‌رویه از جمله مشکلات اساسی برای پایداری و تقویت بخش تولید داخلی است. واردات بدون برنامه و مبتنی‌بر رانت‌های اطلاعاتی، تبعات منفی فراوانی بر بخش تولید داخلی کشور به دنبال داشته است. در شرایط سخت اقتصادی به‌ویژه شرایط تحریم، وابستگی به تولیدات خارجی می‌تواند آسیب جدی به کشور وارد نماید. در مقاله دوم، به بررسی آثار واردات بی‌رویه بر ارزش افزوده بخش صنعت کشور پرداخته شده است.

   
 • ماهنامه امنیت اقتصادی شماره ۶۵
  ۱۳۹۹/۰۱/۳۰

  حمایت از تولید ملی همواره مورد تأکید مقامات کشور بوده است، اما عملی شدن این شعار، نیازمند توجه ویژه به شرایط اقتصادی کشور و مرتفع نمودن مسایل و چالش‌ های پیش روی بخش تولید از جمله بخش بانکی کشور است. با توجه به نقش کلیدی نظام بانکی کشور در تولید، در مقاله پایانی این بخش، راهبردهای حمایت از تولید ملی براساس ساختار نظام بانکی کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

   
 • شاخص‌سازی و سنجش جامع ابعاد مختلف ریسک امنیت انرژی ایران
  ۱۳۹۹/۰۱/۲۴

  بدون شک امروزه، امنیت انرژی ابعاد گسترده‌ای پیدا کرده که این موضوع تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری آتی را در ارتباط با انرژی برای اغلب کشورها با چالش‌های جدی مواجه کرده است. سیاست‌گذاری در حوزه انرژی در سال‌های اخیر به دنبال افزایش نقش انرژی و محیط زیست در فعالیت‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی جوامع مختلف از اهمیت بیشتری نیز برخوردار شده است.

   
 • ماهنامه تحلیلی
  ماهنامه امنیت اقتصادی شماره ۵۶
  ۱۳۹۷/۱۰/۴ پژوهشکده امنیت اقتصادی تدبیر

  سازمان جهانی بهداشت، کیفیت زندگی را به صورت احساس و درک فرد از موقعیتش از سیستم‌های ارزشی و فرهنگی که در بستر آن زندگی می‌کند و با اهداف، انتظارات و دغدغه‌های او مرتبط است، تعریف می‌کند. این مفهوم، ابعاد مختلفی را دربر می‌گیرد که شامل سلامت جسمی (فیزیکی)، وضعیت روانی، استقلال، تعاملات اجتماعی، اعتقادات و تعاملات محیطی می‌شود.

   
 • ماهنامه تحلیلی
  ماهنامه امنیت اقتصادی شماره ۵۴
  ۱۳۹۷/۱۰/۴ پژوهشکده امنیت اقتصادی تدبیر

  بازگشت تحریم‌ها آمریکا علیه کشورمان در نتیجه خروج از توافق هسته‌ای، علاوه بر آثار واقعی دارای آثار روانی نیز بوده است. بگونه‌ای که آثار روانی بازگشت تحریم‌ها، قبل از اعمال تحریم‌ها بازار دارایی‌ها و بازار کالاها در ایران را تحت تاثیر قرار داده است. در مقاله اول از این بخش، به واکاوی آثار روانی بازگشت تحریم‌های آمریکا بر اقتصاد ایران پرداخته شده و راهبردهای مقابله با این آثار بحث و بررسی می‌شود. عراق از جمله کشورهای همسایه ایران به شمار می‌آید که دارای نقاط مشترک فراوانی با کشورمان است. این نقاط مشترک به‌عنوان مزیت نسبی برای ایران جهت گسترش روابط اقتصادی با این کشور به‌شمار می‌آید. در خصوص گسترش روابط اقتصادی ایران با عراق، برخی موانع مطرح شده است که سرعت توسعه روابط اقتصادی را کند می‌کند. در مقاله دوم، به بررسی راهبردهای رفع موانع گسترش فعالیت‌های ایران در عراق پرداخته شده است. مدیریت منابع آب از جمله چالش‌های پیش‌رو در مقابله با بحران آب در کشور به شمار می‌آید. کشورهای زیادی در دنیا با بکارگیری اصول علمی و عملی مدیریت منابع آب توانسته‌اند بر این بحران، فائق آیند. در مقاله سوم، به بررسی تجارب برخی کشورهای موفق در مدیریت منابع آب پرداخته شده و استراتژی‌های بکارگرفته شده در این کشورها، برای ایران مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

   
 • بولتن
  بررسی بحران اقتصادی ونزوئلا -مطالعات امنیت اقتصادی شماره ۱۲۶
  ۱۳۹۷/۱۰/۴ پژوهشکده امنیت اقتصادی تدبیر

  شکوفایی اقتصادی ونزوئلا در دهه گذشته، بیش از هر چیزی ناشی از عوامل خارجی بود و همان‌طورکه در ونزوئلای امروزی می‌بینیم، سیاست‌های اقتصادی دولت‌های پوپولیست، ناپایدار و حتی مضر از کار درآمده و در ونزوئلا خود را به بحرانی‌ترین شکل ممکن نشان داده است. شاخص‌های اقتصادی در بدترین وضعیت ممکن به‌سر می‌برند و اختلافات سیاسی و اجتماعی نیز در اوج خود قرار دارند. با تداوم روند کنونی دولت حاکم و برخورد سیاست‌زده با واقعیت‌های اقتصادی، چشم‌اندازها نیز تصویر امیدوارکننده‌ای ارائه نمی‌دهند.

   
 • ماهنامه تحلیلی
  ماهنامه امنیت اقتصادی شماره ۵۲
  ۱۳۹۷/۰۷/۳ موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

  ادغام و تملیک از جمله استراتژیهای رایج بر افزایش توان رقابت شرکت‌ها در عرصه جهانی به شمار می‌آید. با توجه به ماهیت شرکت‌های فعال در حوزه انرژی کشور بکارگیری این استراتژی می‌تواند در افزایش توان رقابتی بخش انرژی، مفید باشد. در مقاله اول از این بخش، به استراتژی‌های ادغام و تملیک در تجارب جهانی پرداخته و آموزه‌های آن برای ایران ارایه می‌شود.

   
 • ماهنامه تحلیلی
  ماهنامه امنیت اقتصادی شماره ۵۰
  ۱۳۹۷/۰۳/۱۲ موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

  رشد بالای اقتصادی و صنعتی چین موجب شده است که تقاضای انرژی این کشور روز به ‌روز افزایش یابد و پیشبینیها نشان میدهد که این روند در آینده نیز ادامه خواهد داشت. روسیه با درک این موضوع مراودات اقتصادی خصوصاً صادرات نفت را به چین افزایش داده و توانسته با اقدامات مناسب به بزرگ‌ترین تأمین کننده نفت چین بدل شود.ازجمله اقدامات روسیه در این جهت، می‌توان به افتتاح خط لوله سیبری شرقی ـ اقیانوس آرام، که موجب افزایش صادرات نفت روسیه به چین شده اشاره کرد

   

مطالب بیشتری ازموسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

آخرین قیمت طلا و ارز