واکاوی تحریم های اقتصادی؛ مبانی نظری و تجربه بین المللی

معرفی کتاب 1393 موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد
 

تحریم اقتصادی ابزاری است که کشورهای تحریم‌کننده با استفاده از آن سعی دارند بر سیاست‌های کشورهای هدف تأثیر بگذارند و با وارد ساختن فشارهای اقتصادی بر این کشورها، آنها را به پذیرش خواسته‌های خود وادار کنند. با وجود آنکه استفاده از تحریم‌های اقتصادی توسط کشورهای مختلف و بنابه دلایل متعددی صورت گرفته است، اما باید گفت کشوری که بیشترین استفاده از ابزار تحریم اقتصادی را برای تحمیل خواسته خود بر سایر کشورها داشته، کشوری جز آمریکا نبوده است؛ این کشور در طول قرن بیستم میلادی در بیش از 60 درصد موارد استفاده از تحریم، به‌عنوان تحریم‌کننده اصلی یا یکی از تحریم‌کنندگان اصلی مطرح بوده و تلاش کرده است که در حوزه سیاست خارجی قلدرمابانه خود، با اعمال فشار اقتصادی بر سایر کشورها آنها را به انجام خواسته‌های خود وادار کند که جمهوری اسلامی ایران نیز از همان ابتدا از گزند تحریم‌های آمریکا مصون نبوده است.

 
 

مشخصات کتاب:

نام کتاب: واکاوی تحریم های اقتصادی؛ مبانی نظری و تجربه بین المللی

تهیه و تدوین: موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

مترجمان: حمیدرضا درخشان، محمد جعفری

مشخصات نشر: تهران ، موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد‏‫، ۱۳۹۳‬‬‬

‏‫مشخصات ظاهری: ۳۲۰ ص‬‬‬

شابک: ۲-۸۱-۸۹۵۸-۹۶۴-۹۷۸

قیمت کتاب: ۲۰۰۰۰ تومان

چاپ نخست: تیر ۱۳۹۳

معرفی کتاب:

تحریم اقتصادی ابزاری است که کشورهای تحریم‌کننده با استفاده از آن سعی دارند بر سیاست‌های کشورهای هدف تأثیر بگذارند و با وارد ساختن فشارهای اقتصادی بر این کشورها، آنها را به پذیرش خواسته‌های خود وادار کنند. با وجود آنکه استفاده از تحریم‌های اقتصادی توسط کشورهای مختلف و بنابه دلایل متعددی صورت گرفته است، اما باید گفت کشوری که بیشترین استفاده از ابزار تحریم اقتصادی را برای تحمیل خواسته خود بر سایر کشورها داشته، کشوری جز آمریکا نبوده است؛ این کشور در طول قرن بیستم میلادی در بیش از ۶۰ درصد موارد استفاده از تحریم، به‌عنوان تحریم‌کننده اصلی یا یکی از تحریم‌کنندگان اصلی مطرح بوده و تلاش کرده است که در حوزه سیاست خارجی قلدرمابانه خود، با اعمال فشار اقتصادی بر سایر کشورها آنها را به انجام خواسته‌های خود وادار کند که جمهوری اسلامی ایران نیز از همان ابتدا از گزند تحریم‌های آمریکا مصون نبوده است.

در عرصه سیاست تحریم‌های آمریکا، علاوه بر دولت و کنگره این کشور که به‌طور مستقیم در این حوزه نقش دارند، نهادها و مؤسسه‌هایی نیز هستند که نقش مشورتی دارند و با انجام مطالعات و تحقیقات در زمینه تحریم‌های اقتصادی، بر تصمیمات دولت و کنگره آمریکا تأثیر می‌گذارند. یکی از این مؤسسه‌های تحقیقاتی، مؤسسه اقتصاد بین‌الملل پترسون بوده که با دارا بودن دو کارشناس به نام‌های گری هافبائر و جفری اسکات، از اوایل دهه ۱۹۸۰ میلادی بخشی از مطالعات حوزه سیاست‌های تحریم آمریکا را انجام داده است.

هافبائر و اسکات که در اواخر دهه ۱۹۷۰ میلادی از کارشناسان وزارت خزانه‌داری آمریکا (به‌عنوان یکی از دو وزارتخانه مسؤول در زمینه تحریم‌های اقتصادی در کنار وزارت امور خارجه این کشور) بوده‌اند، از همان زمان، کار خود روی تحریم‌های اقتصادی را آغاز کرده‌اند که نتیجه بیش از ۲۵ سال کار آنها در ویرایش سوم کتاب «واکاوی تحریم‌های اقتصادی» منتشر شده است. هافبائر و اسکات در کنار الیوت و اوگ، تاریخ بیش از ۱۰۰ سال تحریم اقتصادی را مطالعه کرده‌اند و با جمع‌آوری اطلاعات مربوط به ۱۷۴ تحریم در قرن بیستم میلادی، علاوه بر انتشار کتاب پیش رو، در برخی موارد، به‌طور مستقیم نظرات خود را به اطلاع دولت و کنگره آمریکا رسانده‌اند و در مورد تحریم‌های اقتصادی ایران نیز مصاحبه‌هایی را انجام داده‌اند.

براساس این، کتاب «واکاوی تحریم‌های اقتصادی» را می‌توان به‌عنوان دستورالعمل علمی و اجرایی تحریم‌های اقتصادی آمریکا در صحنه سیاست خارجی این کشور در نظر گرفت که حاوی یافته‌های آماری و توصیه‌های سیاستی در زمینه تحریم اقتصادی بوده که این موارد در عمل نیز از زمان دولت ریگان مورد استفاده سیاست‌گذاران آمریکا قرار گرفته است.

جای تأسف است که برای مقابله با تحریم‌های ظالمانه آمریکا و همدستان وی علیه کشورمان به این کتاب پیش از این مراجعه چندانی نشده و با وجود آنکه ویرایش سوم کتاب در سال ۲۰۰۷ (یعنی سال ۱۳۸۶) بوده، اما ترجمه آن در سال ۱۳۹۲ انجام شده است. اظهار تأسف ما از آن جهت است که برخی موارد که حتی در سال ۲۰۰۷ به آن اشاره شده، در فاصله زمانی ۵ سال پس از آن و در سال ۲۰۱۲ میلادی دامنگیر اقتصاد کشورمان شد و از جمله این موارد می‌توان به تأکید ویژه نویسندگان کتاب بر اعمال تحریم‌های مالی برای فشار آوردن بر کشور هدف و لزوم همراه‌سازی سایر کشورها و سازمان‌های بین‌المللی برای مقابله با برنامه‌های به‌اصطلاح تولید سلاح‌های کشتار جمعی اشاره کرد که این موارد در خصوص ایران به شکل تحریم بانک‌ها و بانک مرکزی ایران و تلاش آمریکا برای همراه‌سازی اتحادیه اروپا و سازمان ملل در اعمال تحریم علیه ایران نمود یافتند.

در این ترجمه تلاش شده است ضمن آشنایی با روش‌های اجرایی و تاکتیک‌های مورد استفاده آمریکا برای اعمال تحریم‌های اقتصادی، ۱- فضای لازم برای آشنایی با روش‌های مقابله و کاهش آثار تحریم‌ها فراهم شود. این موضوع با توجه به شرایط حساس کنونی و موقعیتی که در زمینه مذاکرات هسته‌ای به‌وجود آمده، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. ۲- این برگردان فارسی کمک می‌کند سیاست‌های لازم برای دوره پس از برداشته شدن تحریم‌ها شناسایی شود و موارد قوت و ضعف این سیاست‌ها برای دوره کنونی و دوره‌های آتی آشکار شوند و از این طریق، هزینه‌های دوره قبل و بعد از لغو تحریم‌ها برای اقتصاد ملی کاهش یابد و از منافع ممکن حداکثر استفاده به عمل آید.

فصول کتاب:

فصل اول: مقدمه

فصل دوم: تحلیل میزان تأثیرگذاری تحریم ها

فصل سوم: متغیرهای سیاسی

فصل چهارم: متغیرهای اقتصادی

فصل پنجم: تحریم های اقتصادی پس از جنگ سرد

فصل ششم: نتیجه گیری و توصیه سیاستی

20,000 تومان افزودن به سبد خرید

 لینک دانلود فهرست

پایان سند

نظرات (1)

  • مدیرسایت ۱۵ شهریور ۱۳۹۴ ۱۰:۵۴ ق.ظ

    با سلام

    مجموعه انتشارات موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد را تنها می‌توانید از محل خود موسسه خریداری کرده و یا به زودی از طریق سامانه خرید اینترنتی خریداری نمایید.

    با تشکر روابط عمومی موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

     

مطالب بیشتری ازموسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

آخرین قیمت طلا و ارز