شاخص های چندبعدی فقر در ایران (تبیین شاخص ها و برآورد بر مبنای استان ها)

معرفی کتاب 1393 موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد
 

شاخص چندبعدی فقر، مسأله سنجش فقر نسبی در دسترسی به امکانات مختلف را که یکی از موانع اصلی شکوفایی استعداد آحاد جامعه و در حقیقت، شکوفایی اقتصاد ملی است، مورد بررسی قرار می‌دهد. این شاخص دارای سه بعد کلی 1- بهداشت و سلامت، 2- آموزش و 3- استانداردهای زندگی است که براساس آن میزان محرومیت از امکانات مشخص می‌شود. در راستای بررسی وضعیت کشور در این شاخص و ارایه راهکارهای علمی و عملی به تصمیم‌سازان اقتصادی و سیاست‌گذاران کشور، مؤسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد به محاسبه این شاخص برای اقتصاد ایران اقدام کرده که نتایج این تحقیق در کتاب حاضر ارایه شده است.

 
 

مشخصات کتاب:

نام کتاب: شاخص های چندبعدی فقر در ایران (تبیین شاخص ها و برآورد بر مبنای استان ها)

تهیه و تدوین: موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

پژوهشگر: عطیه یگانلو

مشخصات نشر: تهران ، موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد‏‫، ۱۳۹۳‬‬‬‬

‏‫مشخصات ظاهری: ۱۰۰ ص‬‬‬‬

شابک: ۴-۷۴-۸۹۵۸-۹۶۴-۹۷۸

قیمت کتاب: ۸۰۰۰ تومان

چاپ نخست: تیر ۱۳۹۳

معرفی کتاب:

شاخص چندبعدی فقر، مسأله سنجش فقر نسبی در دسترسی به امکانات مختلف را که یکی از موانع اصلی شکوفایی استعداد آحاد جامعه و در حقیقت، شکوفایی اقتصاد ملی است، مورد بررسی قرار می‌دهد. این شاخص دارای سه بعد کلی ۱- بهداشت و سلامت، ۲- آموزش و ۳- استانداردهای زندگی است که براساس آن میزان محرومیت از امکانات مشخص می‌شود. در راستای بررسی وضعیت کشور در این شاخص و ارایه راهکارهای علمی و عملی به تصمیم‌سازان اقتصادی و سیاست‌گذاران کشور، مؤسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد به محاسبه این شاخص برای اقتصاد ایران اقدام کرده که نتایج این تحقیق در کتاب حاضر ارایه شده است.

هدف از توسعه پایدار هر کشوری رسیدن به رفاه نسبی است. یکی از شاخص‌های رفاه، میزان بهره‌مندی افراد از امکانات مادی موجود است. توسعه‌یافتگی، یعنی شکست دیو بزرگی به نام «فقر». ایران اسلامی با توجه به تمام مواهب طبیعی که از آن بهره‌مند است، باید الگویی برای کشورهای آزادی‌خواه جهان باشد. شایسته است که ایران در رتبه‌بندی‌های جهانی توسعه انسانی (HDI) و با نگاه به سند چشم‌انداز بیست‌ساله، از وضعیت مناسبی برخوردار باشد.

در این راستا، مؤسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد برای ارایه راهکارهای علمی و عملی به سیاست‌گذاران کشور به انجام پژوهش حاضر اقدام کرده است.

با توجه به موازین دینی و دستورات اقتصادی شرع، عدالت اقتصادی هدف غایی فعالیت‌های اقتصادی حکومت اسلامی به شمار می‌آید. از سوی دیگر، عدالت اقتصادی بدان معنا است که همه‌ افراد بتوانند استعدادهای مادی و معنوی خود را شکوفا سازند. یکی از مهم‌ترین چالش‌ها و موانع موجود بر سر راه شکوفایی استعداد آحاد جامعه، فقر، به‌ویژه فقر نسبی بوده که مبارزه با آن و رفع آن از سوی اسلام تأیید شده است. چالش مزبور زمانی خود را به صورت مانعی جدی‌تر نشان می‌دهد که در زمینه‌ فقر و محرومیت از امکانات و نه صرفاً فقر درآمدی باشد. شاخص‌ ترکیبی فقر، توانایی سنجش فقر نسبی در دسترسی به امکانات را که یکی از موانع اصلی شکوفایی استعداد آحاد جامعه و در حقیقت، شکوفایی اقتصاد ملی است، نمایان می‌سازد. ازاین‌رو، مؤسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد برای ارایه راهکارهای علمی و عملی به تصمیم‌سازان اقتصادی و سیاست‌گذاران کشور، فقر نسبی آن هم در زمینه دسترسی به امکانات را با توسل به شاخص‌های ترکیبی فقر مورد توجه قرار داده است که نتیجه آن در قالب کتاب حاضر به علاقه‌مندان به پویایی اقتصادی نظام جمهوری اسلامی ایران و افزایش رضایتمندی مردم تقدیم می‌شود.

فصول کتاب:

۱- مقدمه

۲- مفهوم فقر و ابعاد آن

۳- فقر و امنیت اقتصادی

۴- فقر و امنیت اقتصادی در ایران

۵- شاخص های اندازه گیری فقر

۶- شاخص چند بعدی فقر

۷- وضعیت کشورها از بعد شاخص چندبعدی فقر

۸- روش شناسی محاسبه شاخص چندبعدی فقر برای ایران

۹- شاخص چندبعدی فقر در ایران

۱۰- مقایسه ایران در ردهبندی بینالمللی

۱۱- جمع بندی

 لینک دانلود فهرست

پایان سند

نظرات (4)

 • ناشناس ۱۱ آبان ۱۳۹۳ ۱:۰۸ ب.ظ

  با سلام
  خواهشمند است جهت تسهیل در خرید کتاب به صورت اینترنتی و از طریق سایت اقدامات لازم صورت گیرد

   
  • مدیرسایت ۵ فروردین ۱۳۹۴ ۶:۱۳ ب.ظ

   ضمن عرض سلام و تبریک و تهنیت سال جدید
   سامانه خرید اینترنتی سایت موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد در دست اقدام است و به زودی راه اندازی می‌گردد. لذا سفارش و خرید کلیه محصولات موسسه به زودی از طریق همین سایت امکان پذیر خواهد شد.
   با تشکر

    
  • مدیرسایت ۱۵ شهریور ۱۳۹۴ ۱۰:۵۳ ق.ظ

   با سلام

   سامانه خرید اینترنتی موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد در دست راه اندازی می‌باشد. به زودی این امکان فراهم خواهد شد.

   با تشکر روابط عمومی موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

    
  • مدیرسایت ۱۸ آبان ۱۳۹۴ ۷:۳۱ ق.ظ

   با سلام

   همانطور که ملاحظه می فرمایید سامانه خرید اینترنتی موسسه تقریا راه اندازی شده است. به زودی امکان خرید اینترنتی فراهم خواهد شد. با تشکر
   روابط عمومی موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

    

مطالب بیشتری ازموسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

آخرین قیمت طلا و ارز