چکیده

کتاب «واکاوی اقتصاد ژاپن بین سال‌های 1970 تا 2000» که به قلم یکی از اساتید دانشگاه توکیوی ژاپن به نام «ماکاتو ایتو» نوشته شده است با دیدگاهی انتقادی و در چارچوب تفکرات مارکسیستی به بررسی و مطالعه تحولات اقتصاد ژاپن در طول سه دهه منتهی به سال 2000 میلادی پرداخته است.

موضوعات مرتبط
 

یکی از کشورهای مهم آسیایی که در طول یک قرن اخیر توانسته‌ با مدیریت مناسب در مقابل فرصت‌ها و تهدیدها، پیشرفت قابل توجهی داشته باشد، کشور ژاپن است. این کشور پس از شروع اصلاحات در دوره میجی (دهه‌های آخر قرن ۱۹ میلادی) روند تقویت اقتصاد خود را شروع کرد و با وجود صدمات فراوانی که در جنگ جهانی دوم متحمل شد، توانست تا اواخر دهه ۱۹۸۰ میلادی به هدف دولتمردان آن -یعنی رسیدن به سطح استاندارد زندگی کشورهای پیشرفته غربی- دست پیدا کند. تحولات سریع اقتصادی که از اوایل دهه ۱۹۷۰ میلادی به‌وجود آمدند، باعث شدند که سه دهه سال‌های ۱۹۷۰ تا ۲۰۰۰ میلادی به یکی از پرچالش‌ترین دوره‌های این کشور تبدیل شود، چراکه در این دوره حوادثی مانند بحران‌های نفتی، کاهش نرخ رشد اقتصادی و حتی منفی شدن آن، کاهش شدید نرخ ارز، بحران جنوب شرق آسیا، ترکیدن حباب بازارهای مالی و… به وقوع پیوست که ژاپن را به شدت تحت تأثیر قرار داد.

از آنجایی که پیشرفت، توسعه و تقویت امنیت اقتصادی ایران از طریق مقابله با چالش‌ها و استفاده از فرصت‌ها از اهداف مهم سیاست‌گذاران کشور محسوب می‌شود، مطالعه عملکرد اقتصادی ژاپن در سه دهه پرچالش منتهی به سال ۲۰۰۰ میلادی می‌تواند نکات و آموزه‌های مهمی را بازگو کند و نحوه مدیریت این کشور در مقابل تغییرات می‌تواند به عنوان راهنمای اولیه برای مدیران و تصمیم‌گیران کشور نیز مورد استفاده قرار گیرد.

توضیحات بیشتر

پایان سند

نظرات (0)

مطالب بیشتری ازموسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

آخرین قیمت طلا و ارز