کشاورزی و تحقق اقتصاد مقاومتی-۱

گزارش موضوعي 1393 موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد
 

بخش کشاورزی یکی از مهم‌ترین مقوله‌های اقتدار و امنیت اقتصادی کشور است که نقش مهمی در دستیابی به اهداف اختصاد مقاومتی دارد. با توجه به اینکه بومی‌سازی، تقویت بخش خصوصی، امکان افزایش تولید و پربازده بودن از مشخصه‌های بخش کشاورزی است، لذا این بخش می‌تواند امکان تحقق اهداف مدنظر اقتصاد مقاومتی را برآورده سازد. این موضوعی است که در گزارش حاضر به آن پرداخته‌شده است.

 
 

مشخصات کتاب:

نام کتاب: کشاورزی و تحقق اقتصاد مقاومتی

تهیه و تدوین: مؤسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

پژوهشگر: ابوالفضل غفاری

مدیر پژوهش: سجاد برخورداری

مشخصات نشر: تهران، موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد‏‫، ۱۳۹۳

‏‫مشخصات ظاهری: ۸۰ ص

قیمت کتاب: ۷۰۰۰ تومان

معرفی کتاب:

سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی مسیر راه آینده اقتصاد کشور به شمار می‌آید. اقتصاد مقاومتی چهارچوب اقتصادی برای کشور ترسیم می‌کند که در مواجه با شوک‌های داخلی و خارجی، توان مقابله را داشته باشد. از سوی دیگر، اقتصاد مقاومتی کمک می‌کند اقتصاد کشور انعطاف‌پذیری لازم برای تغییرات داخلی را داشته باشد. ازاین­رو، رسیدن به اقتصاد مقاومتی برای اقتصاد ملی اجتناب‌ناپذیر است.

به‌منظور دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی، ضروری است ساختار اقتصادی کشور و ویژگی­های آن شناسایی گردد. همچنین ضروری است در چهارچوب سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، نقش هر یک از بخش­های اقتصادی در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی مورد بررسی قرار گیرد.

مؤسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد در راستای رسالت علمی و کاربردی برای ارتقای امنیت اقتصادی، با نگاه به سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، تلاش می‌کند ابعاد مختلف اقتصاد ایران را مورد موشکافی قرار داده و نقاط قوت و ضعف بخش‌های مختلف اقتصادی و مؤلفه‌های اثرگذار بر آن را در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی، به صورت سلسله «گزارش‌های اقتصاد مقاومتی» ارایه نماید.

 یکی از این بخش‌ها، بخش کشاورزی است که از مهم‌ترین بخش‌های اقتصادی کشور از جهت اشتغال‌زایی و تولید به شمار می‌آید. این بخش بیش از ۲۵ درصد اشتغال کشور و بیش از ۱۸ درصد تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص داده است. علاوه بر نقش مستقیم بخش کشاورزی در اقتصاد ملی، این بخش دارای اهمیت بالایی در تأمین امنیت غذایی به‌‌عنوان یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌های تأمین امنیت ملی، به شمار می‌آید. انتشار این گزارش به سیاست‌گذاران، برنامه‌ریزان اقتصادی، مشاوران، دولت و پژوهشگران کمک فراوانی در یافتن کانال‌های دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی در ایران می‌کند.

فصول کتاب:

۱- مقدمه

۲- جایگاه بالقوه بخش کشاورزی در تحقق اقتصاد مقاومتی

۳- وضعیت بخش کشاورزی در کشور

۴- غفلت از توسعه بخش کشاورزی

۵- نمونه‌های موفق در رشد کشاورزی

۶- مشکلات و چالش‌های اساسی بخش کشاورزی

۷- امتیازات و ویژگی‌های متمایز بخش کشاورزی و منابع طبیعی در ایران

۸- نتیجه‌گیری و پیشنهادها

منابع

دانلود فهرست

پایان سند

نظرات (2)

 • رضا ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۱۲:۰۹ ق.ظ

  با سلام و ادب
  خسته نباشید
  کتاب : کشاورزی و تحقق اقتصاد مقاومتی
  از کجا باید تهیه کنم
  تشکر

   
  • مدیرسایت ۲۷ شهریور ۱۳۹۵ ۳:۵۴ ق.ظ

   سلام. سامانه خرید اینترنتی موسسه راه‌اندازی شد. لطفا به اسلایدر این سامانه مراجعه کرده و پس از دانلود و مطالعه راهنمای سامانه که در قالب یک فایل WORD در اختیار شما قرار گرفته است عملیات خرید خود را انجام دهید.

   با تشکر ادمین

    

مطالب بیشتری ازموسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

آخرین قیمت طلا و ارز