ماهنامه امنیت اقتصادی شماره -۴۳

ماهنامه تحلیلی آبان 1396 موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد
 

سیاست‌گذاری به دلیل مشکلاتی که در زمینه اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی وجود دارد، انجام می‌شود و کشورها از سیاست‌گذاری به‌عنوان اقدامی برای حل مشکلات جامعه استفاده می‌کنند. به دلیل تأثیر سیاست‌گذاری بر رفاه اجتماعی جامعه، سیاست‌گذاری صحیح و اصولی، مورد توجه اغلب سیاست‌گذاران و برنامه‌ریزان است. سیاست‌گذاری اصولی و صحیح، حالتی است که در آن، وضع موجود شناسایی و وضع مطلوب به‌خوبی تبیین شود. سپس، شکاف بین وضع مطلوب و موجود، تحلیل و راهکار مناسبی برای از بین بردن شکاف ارایه شود. یک سیاست خوب، سیاستی است که از سوی جامعه پذیرفته شود و از حمایت کافی در بین ساکنان یک کشور برخوردار باشد.

 
 

مشخصات ماهنامه:

مدیرمسئول: محمد جعفری

مدیر داخلی: اکبر برزگر

سردبیر: مصطفی آذری

پژوهشگران: گروه اقتصاد ایران، الهه رحیم‌دوست، یونس خدا‌پرست، سعیده احمدی، معصومه سادات سجادی، زهرا مشفق، صادق رضایی، گروه اقتصاد پولی و مالی

قیمت ماهنامه: ۱۵۰۰۰ تومان

معرفی ماهنامه:

الف- راهبرد‌ها

سیاست‌گذاری به دلیل مشکلاتی که در زمینه اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی وجود دارد، انجام می‌شود و کشورها از سیاست‌گذاری به‌عنوان اقدامی برای حل مشکلات جامعه استفاده می‌کنند. به دلیل تأثیر سیاست‌گذاری بر رفاه اجتماعی جامعه، سیاست‌گذاری صحیح و اصولی، مورد توجه اغلب سیاست‌گذاران و برنامه‌ریزان است. سیاست‌گذاری اصولی و صحیح، حالتی است که در آن، وضع موجود شناسایی و وضع مطلوب به‌خوبی تبیین شود. سپس، شکاف بین وضع مطلوب و موجود، تحلیل و راهکار مناسبی برای از بین بردن شکاف ارایه شود. یک سیاست خوب، سیاستی است که از سوی جامعه پذیرفته شود و از حمایت کافی در بین ساکنان یک کشور برخوردار باشد.

از آنجا که سرمایه‌گذاری برای هر سرمایه‌گذار مستلزم وجود تصویری روشن از آینده بوده و مفهوم سرمایه‌گذاری در کل، مفهومی بلندمدت است، ازاین‌رو، باید فضای اقتصادی کشور از ثبات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی برخوردار باشد. در این صورت است که می‌توان به رونق سرمایه‌گذاری در کشور امیدوار بود. بنابراین، در صورتی که نگاه سیاست‌گذاران اقتصادی کشور کوتاه‌مدت باشد، این موضوع موجب می‌شود سرمایه‌گذاریهای بلندمدت و متوازن در کشور شکل نگیرد. این مسأله موجب خواهد شد تا افراد، به کسب سودهای کلان در کوتاه‌مدت، فعالیت‌های غیرمولد و کارهای زودبازده مشتاق شوند. به همین دلیل، برای رونق سرمایه‌گذاری و پیمودن مسیر توسعه در یک کشور ایجاد اطمینان خاطر در افراد مبنی‌بر حفظ سرمایه و حقوق مالکیت، موجب ترغیب آنان برای ورود به این عرصه می‌شود. ازاین‌رو، پرداختن به موانع سرمایه‌گذاری داخلی، دارای اهمیت خواهد بود.

امروزه با توجه به اهمیت انکارناپذیر انرژی در توسعه و پیشرفت جوامع، امنیت انرژی از جایگاه مهمی در سیاست‌های اقتصادی و سیاسی کشورها برخوردار است. در این بین، منطقه غرب آسیا از سال‌های دور، به دلیل برخورداری از حجم بالای منابع نفت و گاز، مبدأ اصلی صادرات انرژی بوده و انتظار می‌رود، در دهه‌های آینده نیز این نقش ادامه داشته باشد. این نقش حتی با فرض پیشرفت مستمر در صرفه‌جویی انرژی، بهبودهای عمده در عرضه سوخت‌های تجدیدشدنی و افزایش اساسی در عرضه انرژی گاز، زغال‌سنگ، نیروی اتمی و منابع تجدیدپذیر، همچنان حفظ خواهد شد. حال، با توجه به جایگاه ژئواستراتژیک و ژئواکونومیک ایران در منطقه غرب آسیا، لزوم توجه به ظرفیت‌های موجود در کشور و برنامه‌ریزی برای ارتقای جایگاه ایران در تعاملات بین‌المللی ضروری است.

ب- هشدارها

عراق به دلیل سیاست‌های کنترل آبی اجرا شده از سوی ترکیه در حوضه رودهای دجله و فرات با مشکلات شدیدی در بخش آب روبه‌رو بوده و پس از سرکوب داعش و سروسامان یافتن اوضاع داخلی این کشور با نیازمندی‌های بالایی در بخش آبی مواجه است. ازاینرو، انتظار میرود، مسدود کردن آب رودخانه‌های جاری از ایران به سمت عراق، روابط دو کشور را دچار مشکل کند. در این بین، احتمال استقلال کردستان عراق می‌تواند موضوع آب‌های مرزی مشترک ایران و عراق را به موضوعی بغرنج و حساس تبدیل کند. عامل نگران کننده دیگری که در این خصوص وجود دارد، مربوط به سیاست‌های آبی ترکیه است که می‌تواند تبعات زیست‌محیطی بالایی برای ایران دربر داشته باشد. تمام این موارد در کنار یکدیگر باعث شکل‌گیری کلاف سردرگمی از مشکلات آبی در غرب کشور شده که نیازمند بحث و بررسی بیشتر است.

با وجود نقش مؤثر نیروی انسانی ماهر در کاهش هزینه‌های تولید و افزایش بهره‌وری عوامل تولید، از این فرصت بالقوه در کشور به‌درستی استفاده نشده تا آنجا که بازار کار، نیروی کار متخصص کمتری را جذب کرده است. در این بین، نکته حایز اهمیت، آن است که آثار منفی نرخ بالای بیکاری در بین فارغ‌التحصیلان دانشگاهی تنها به هدررفت منابع آموزشی محدود نشده و علاوه بر هزینه‌های مادی، هزینه فرصت زمانی برای اخذ مدرک دانشگاهی نیز قابل توجه است.

ج- تحلیلها

با توجه به اینکه یکی از محورهای کلیدی در سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی اتکای اقتصاد ایران به دانش و فناوری است، بنابراین، به نظر میرسد تحلیل و بررسی شاخص پیچیدگی و تغییرات آن طی زمان میتواند بهعنوان یک معیار، تا حدودی تصویری از چگونگی دستیابی به اهدف تعیین شده را در این سیاست‌ها ارایه کند.

شرایط جدید بیمه‌نامه نوسانات نرخ ارز واحدهای تولیدی- صادراتی برای اجرا به مدیران عامل شرکت‌های بیمه ابلاغ شده است و شورای عالی بیمه با استناد به موادی از قانون تأسیس بیمه مرکزی و بیمه‌گری و سیاست‌های توسعه صادرات، به‌منظور کاهش خطرپذیری ناشی از نوسانات قیمت‌ها، به شرکت‌های بیمه اجازه داده که برای واحدهای تولیدی و واحدهای صادرکننده که در معرض ریسک نوسانات نرخ ارز هستند، بیمه‌نامه نوسانات نرخ ارز صادر کنند.

یکی از مهم‌ترین عوامل گسترش زمینه‌های پس‌انداز و سرمایه‌گذاری، توسعه بازارهای مالی، نهادها و ابزارهای این بازار و ارتباط آن با بدنه اقتصاد ملی است. توسعه بازارهای مالی به‌عنوان واسطه‌هایی که وظیفه تجهیز پس‌اندازها و تخصیص منابع، نظارت، تولید اطلاعات، کاهش ریسک نقدینگی و تسهیل مبادلات را برعهده دارند، تحت تأثیر عوامل مختلفی مانند ساختار مناسب قانونی و سازوکار اجرایی بخش‌های بازارهای مالی، ارتقای دانش سرمایه‌گذاری و تقویت و آموزش نیروی انسانی مجرب و متخصص برای حضور در بازارهای مالی قرار می‌گیرد.

عناوین ماهنامه ۴۳

راهبرد

آسیب‌شناسی فرایند سیاست‌گذاری در ایران

راهبرد‌های رفع موانع رشد سرمایه‌گذاری داخلی در کشور

امنیت انرژی جهان و جایگاه کشور‌های منطقه غرب آسیا؛ راهبرد‌های ج.ا.ا

هشدار

بحران آب در سایه سیاست‌های کشور‌های غربی ایران

عدم تعامل میان نظام آموزشی و نیاز‌های بازار کار

تحلیل

تحلیل وضعیت شاخص پیچیدگی اقتصادی در ایران و کشور‌های منتخب جهان

بیمه نوسانات نرخ ارز و کنترل نوسانات بازار ارز کشور

تعامل بازار پول و سرمایه در دستیابی به امنیت اقتصادی

دانلود چکیده

پایان سند

نظرات (0)

مطالب بیشتری ازموسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

آخرین قیمت طلا و ارز