ماهنامه امنیت اقتصادی شماره ۴۸ و ۴۹

ماهنامه تحلیلی موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد
 

کارشناسان سازمان ملل، به‌ویژه صندوق بین‌المللی پول، مجتمعی را که از چندین مزرعه کشاورزی یا دامپروری و شیلاتی به همراه پژوهشگاه، آزمایشگاه، سالن کنترل کیفیت، بسته‌بندی، تکثیر، پرورش و… تشکیل شده باشد، شهرک‌های کشاورزی می‌گویند. ایجاد شرکت شهرک‌های کشاورزی به‌منظور هدایت، رهبری و احداث و توسعه زیرساخت‌های مجتمع‌های کشاورزی، دامی و شیلاتی با هدف توسعه روستایی مورد تأکید قرار گرفته است. توسعه شهرک‌های کشاورزی و استفاده از نیروهای تحصیل‌کرده در بخش کشاورزی می‌تواند زمینه را برای حرکت کشاورزی به سمت مکانیزه شدن فراهم کند. همچنین احداث شهرک‌های کشاورزی، دامپروری و شیلاتی در مناطق مستعد روستایی می‌تواند زنجیره صادرات اینگونه محصولات را فراهم کند که در کنار ارزآوری، التیام‌بخش دردهای مزمن در بیشتر مناطق روستایی باشد و بخشی از نیروهای بیکار را با بهره‌گیری از زنجیره صادرات و ایجاد صنایع جانبی و تبدیلی بخش کشاورزی جذب کند.

 
 

مشخصات ماهنامه:

مدیرمسئول: محمد جعفری

مدیر داخلی: اکبر برزگر

سردبیر: مصطفی آذری

پژوهشگران: محمد جعفری، قاسم اصولی، یونس خداپرست، صادق رضایی، ابوالفضل غفاری، زهرا مشفق،‌ سعیده احمدی، آتنا اسفندیار، معصومه سادات سجادی، الهه رحیم دوست

شماره ۴۸ و ۴۹ فروردین و اردیبهشت ۹۷

قیمت ماهنامه: ۱۵۰۰۰ تومان

عناوین ماهنامه:

 1. راهبرد‌های حمایت از کالای ایرانی و پایداری امنیت اقتصادی
 2. راهبرد‌‌های تأمین امنیت اقتصادی ایران با توجه به نقش اقتصادی روسیه در آسیای مرکزی
 3. ملاحظات راهبردی ایران با توجه به مناسبات ترکیه با کشور‌های آسیای مرکزی و قفقاز جنوبی
 4. تبعات امنیت اقتصادی پدیده در‌های چرخان در ایران
 5. مهاجرت نخبگان و تبعات آن بر امنیت اقتصادی کشور
 6. برنامه‌های ازدیاد برداشت در میادین نفتی ایران وتبعات آن بر امنیت انرژی
 7. تحلیلی بر تأثیر کارایی انرژی و اثر بازگشتی بر امنیت انرژی کشور
 8. تناقض تورم، نقدینگی‌، تأمین مالی و ترکیب دارایی‌ها در بانک‌ها
 9. واکاوی وضعیت شهرک‌های کشاورزی
 10. اثرگذاری تحولات جمعیتی بر بازار کار ایران
 11. تبعات مدیریت دولتی اقتصاد و سهم دولت در اقتصاد

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، راهبرد اقتصادی سال ۱۳۹۷ را ” حمایت از کالای ایرانی” قرار داده اند. این راهبرد استمرار سیاست‌های اقتصادی ایران در یک دهه گذشته و تأکید رهبر معظم انقلاب اسلامی بر اهمیت اقتصاد است، زیرا شعار ” حمایت از کالای ایرانی”  شعاری است که اگر به طور صحیح و کامل اجرا شود، بسیاری از اهداف اقتصاد مقاومتی نیز به عنوان پیش نیاز و پیش زمینه دستیابی به رشد و توسعه پایدار محقق می شود.

کشورهای آسیای مرکزی به‌عنوان همسایگان شمالی ایران برخلاف کشورهای خاورمیانه جایگاه چندانی در حوزه دیپلماسی سیاسی و اقتصادی ایران ندارند. نگاه منفی روسیه نسبت به حضور ایران در آسیای مرکزی، بر ناکارآمدی دیپلماسی اقتصادی و سیاسی ایران در این منطقه افزوده است. هرچند نقش تجاری و اقتصادی روسیه در آسیای مرکزی در مقایسه با کشوری مانند چین ضعیف تر شده، با وجود این، این کشور هنوز در حوزه های مربوط به انرژی (به ویژه گاز) صنایع هسته ای، برق و ایجاد سازمان های فرامنطقه ای در این منطقه نقش فعالی دارد.

با توجه اهمیت ژئوپلیتیک منطقه آسیای مرکزی و قفقاز جنوبی برای ایران، جهت‌گیری‌های ترکیه به‌عنوان کشوری فعال در این منطقه می‌تواند بر منافع منطقه‌ای ایران اثرگذار باشد. از این رو، بررسی مقایسه‌ای رویکرد اقتصادی و فرهنگی(به‌عنوان دو متغیر اثرگذار در دیپلماسی خارجی) ایران و ترکیه در این دو منطقه و قدرت نفوذ هر یک ضروری است.

طی یک دهه گذشته با اجرای خصوصی‌سازی و کوچک‌سازی دولت در حوزه‌های مختلف، شاهد شکل‌گیری بیشتر پدیده درهای چرخان در قالب اشتغال همزمان در بخش خصوصی و دولتی یا اشتغال پسادولتی در اقتصاد کشورمان بوده‌ایم. پدیده‌ای که زمینه‌های فسادآور بودن آن بالاست و به‌رغم گستردگی آن در تمام حوزه‌ها و سطوح کشور هنوز توجه چندانی به آن نشده است و بنابراین، تلاشی نیز برای مقابله با آن انجام نمی‌گیرد.

جایگاه ویژه نخبگان در توسعه انسانی و توسعه پایدار به‌گونه ای است که امروزه مسأله مهاجرت آنها به معضلی جهانی تبدیل شده است. این مشکل تنها مختص کشورهای درحال توسعه نیست و در عصر جهانی شدن بسیاری از کشورهای پیشرفته نیز با آن دست به گریبان هستند. مهاجرت نخبگان فرصت ها و تهدیدهایی برای امنیت اقتصادی کشور فراهم می‌کند.

دانلود چکیده

پایان سند

نظرات (0)

مطالب بیشتری ازموسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

آخرین قیمت طلا و ارز