ماهنامه امنیت اقتصادی شماره ۵۰

ماهنامه تحلیلی خرداد 97 موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد
 

رشد بالای اقتصادی و صنعتی چین موجب شده است که تقاضای انرژی این کشور روز به ‌روز افزایش یابد و پیشبینیها نشان میدهد که این روند در آینده نیز ادامه خواهد داشت. روسیه با درک این موضوع مراودات اقتصادی خصوصاً صادرات نفت را به چین افزایش داده و توانسته با اقدامات مناسب به بزرگ‌ترین تأمین کننده نفت چین بدل شود.ازجمله اقدامات روسیه در این جهت، می‌توان به افتتاح خط لوله سیبری شرقی ـ اقیانوس آرام، که موجب افزایش صادرات نفت روسیه به چین شده اشاره کرد

 
 

مشخصات ماهنامه:

مدیرمسئول: محمد جعفری

مدیر داخلی: اکبر برزگر

سردبیر: مصطفی آذری

پژوهشگران: قاسم اصولی، یونس خداپرست، صادق رضایی، ابوالفضل غفاری، اکبر برزگر، ایمانه عنافچه، الهه رحیم دوست، رزیتا لاجوردی

شماره ۵۰ خرداد ۹۷

قیمت ماهنامه: ۱۵۰۰۰ تومان

عناوین ماهنامه:

  1. راهبردهای مقابله با تبعات امنیتی و اقتصادی بسط روابط رژیم صهیونیستی و جمهوری آذربایجان بر ایران
  2. راهبردهای توسعه روابط اقتصادی ایران و لبنان
  3. وضعیت رفاه در مناطق شهری (به تفکیک استان‌های کشور)
  4. تهدیدات امنیت انرژی ایران در سایه توسعه مبادلات نفتی روسیه و چین
  5. وضعیت فقر و نابرابری در مناطق روستایی کشور
  6. شناختی از توان اشتغال‌زایی زیربخش‌های صنعتی کشور
  7. آثار رانت و رانت‌‌جویی بر امنیت اقتصادی
  8. نقش بانک­های توسعه­ای در توسعه و رونق اقتصادی کشور

گسترش همکاری‌های جمهوری آذربایجان و رژیم صهیونیستی به‌نوبه‌خود تبعات امنیتی و اقتصادی مختلفی را متوجه ایران می‌کند؛ از جمله این موارد میتوان به: محدودسازی روابط امنیتی و نظامی ایران با آذربایجان، شکل‌‌گیری هویت منفی از ایران نزد گروه‌های ملی‌گرای جمهوری آذربایجان در نتیجه تبلیغات رژیم صهیونیستی، محدودیت نفوذ اقتصادی ایران و  به حاشیه رفتن گزینه استفاده از ایران به‌عنوان مسیر انتقال انرژی اشاره کرد.

با توجه به رویکردهای سیاسی ایران و لبنان در منطقه، می‌توان گفت، تحولات و مسایل منطقه اثرات قابل توجهی بر امنیت ملی و شرایط این دو کشور دارند. ازاین‌رو، لازم است با بسط و گسترش هرچه بیشتر روابط دوستانه ایران و لبنان، قدرت دو کشور افزایش یابد. این موضوع نقش بارزی بر تعدیل بحران‌های منطقه‌ای و کاهش اثرات سوء آن بر جایگاه ایران و لبنان در منطقه خواهد داشت. در کنار منافع سیاسی و تقویت جایگاه دو کشور در غرب آسیا، ایران و لبنان فرصت‌های قابل توجهی در تعاملات اقتصادی و تجاری با یکدیگر دارند.

بهبود وضع معیشتی افراد و داشتن سرزمینی سرشار از رفاه همواره یکی از آرمان‌های بزرگ کشور و برنامه‌ریزان اقتصادی بوده است. بروز نابرابری‌ها و بی‌عدالتی‌ها، مشکلات و تبعات منفی برای جوامع به دنبال دارد، به نحوی که اختلاف‌ها در سطح جامعه به درآمد افراد و گروه‌ها محدود نمی‌شود، بلکه دامنه آن به بروز شکاف در امکانات اجتماعی کشیده میشود. رواج رانت و  سودجویی، کماثر بودن سیاست‌های اقتصادی اتخاذ شده، کاهش اعتماد عمومی به مشروعیت نظام و… از جمله مشکلاتی است که می‌تواند بهعنوان تهدیدی جدی، کشور را مورد هجوم قرار دهد.

چین یکی از بزرگ‌ترین کشورهای مصرف‌کننده نفت جهان است و برآورد می‌شود که در آینده، به  بزرگ‌ترین واردکننده نفت جهان تبدیل شود. روسیه با درک اهمیت این موضوع، سعی بر توسعه تعاملات انرژی با این کشور داشته، به‌طوری‌که در چند سال اخیر با اقدام­هایی توانسته سهم خود را از بازار چین افزایش دهد و به بزرگ‌ترین تأمین‌کننده نفت این کشور تبدیل شود. با توجه به اینکه بزرگ‌ترین مشتری نفت ایران چین است، ادامه این روند می‌تواند سهم ایران را از بازار چین کاهش دهد و امنیت انرژی و اقتصادی کشور را به مخاطره اندازد.

یکی از مباحث مطرح در اقتصاد، وجود نابرابری‌های اقتصادی و اجتماعی در جامعه است. امروزه بیشتر کشورها و به‌خصوص کشورهای درحال‌توسعه به دلایل مختلف از نابرابری شدیدی که ناشی از الگوی توزیع ثروت و درآمد است، رنج می‌برند. نابرابری علاوه بر ایجاد فقر به ایجاد مشکلاتی دیگر مانند افزایش مهاجرت به شهرهای بزرگ به دلیل نبود امکانات اقتصادی، اجتماعی و بهداشتی، افزایش حاشیه‌نشینی در شهرها، خالی شدن روستاها، کاهش تولید مواد کشاورزی و… منجر می‌شود.

اشتغال یکی از مهم‌ترین شاخص‌های اقتصادی است که ارتباطی دوسویه با  عرضه و تقاضای اقتصاد دارد و بهطور غیرمستقیم بر سایر شاخص‌های اقتصادی و اجتماعی اثر میگذارد، به‌طوری که تغییر در عرضه و تقاضای اقتصاد باعث تغییر در اشتغال موجود میشود و تغییر در اشتغال نیز بر عرضه و تقاضای اقتصاد اثرگذار است. بخش صنعت و تولید هر کشور مهم‌ترین بخش اثرگذار بر اشتغال است، زیرا اشتغال ایجاد شده در این بخش پایداری زیادی نسبت به سایر بخش‌ها دارد و بیشتر بر اشتغال، تولید و درآمد اثر میگذارد.

یکی از معضلات اساسی اقتصاد کشورهای در حال توسعه، از جمله ایران وجود رانت و رانت‌جویی است. مهم‌ترین عامل ایجاد رانت و رانت‌جویی در اقتصادهای درحال‌توسعه مانند ایران، وجود منابع طبیعی نفت و درآمدهای نفتی حاصل از صدور آن است. این عامل به همراه سایر عوامل شکل‌گیری رانت جویی، موجب شده است روحیه خلاقیت و نوآوری در جامعه عقیم شود، تولید و فعالیت‌های مولد از مزیت بیفتند و رشد و امنیت اقتصادی جامعه تحت‌تأثیر قرار گیرند.

وظایف، نقش و فعالیت‌های بانک‌های توسعه ای را می‌توان در ارتباط با فرآیند توسعه اقتصادی تبیین کرد. ضرورت نیل به توسعه اقتصادی در کشورهای پیشرفته و درحال‌توسعه موجب شد تا نهادهایی برای هدایت سرمایه‌گذاری ها در موضوع توسعه اقتصادی کشورها در قالب بانک‌ها و سازمان‌های توسعه ای به وجود آیند.

دانلود چکیده

پایان سند

نظرات (0)

مطالب بیشتری ازموسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

آخرین قیمت طلا و ارز