ماهنامه امنیت اقتصادی شماره ۵۵

ماهنامه تحلیلی پژوهشکده امنیت اقتصادی تدبیر
 

اقتصاد اسلامی از جمله ساختارهای جدید معرفی شده به اقتصاد جهان به‌شمار می‌آید. هر چند این ساختار اقتصادی در مراحل آغازین رشد و نمو قرار دارد، اما مشتریان این ساختار اقتصادی در جهان اندک نیستند. بگونه‌ای که درآمدهای سرشاری از شکل‌گیری ساختارهای مبتنی بر اقتصاد اسلامی نصیب برخی کشورها از جمله مالزی و ترکیه می‌شود.

 
 

ماهنامه امنیت اقصتادی شماره ۵۵

مشخصات ماهنامه:

مدیرمسئول: محمد جعفری

مدیر داخلی: اکبر برزگر

سردبیر: مصطفی آذری

پژوهشگران: معصومه سادات سجادی، اکبر برزگر، یونس خداپرست، ابوالفضل غفاری، صادق رضایی، مهتاب ابراهیمی، ایمانه عنافچه، سعیده احمدی، سید جعفر جمالی

شماره ۵۵ آبان ۹۷

قیمت ماهنامه: ۱۵۰۰۰ تومان

عناوین ماهنامه:

۱- راهبردهای اشتغال‌زایی اقتصاد ایران در شرایط جدید تحریم­ها

۲- راهبردهای کاهش آثار حضور بازنشستگان در بازار کار

۳- فرصت‌های راهبردی پیش روی ایران و چین با آغاز فعالیت بورس نفت شانگهای

۴- بررسی تهدیدهای واردات بر تأمین امنیت غذا، ‌درمان و ذخایر راهبردی

۵- تبعات فعالیت‌های زیان‌ده بیمه‌ای در صنعت بیمه کشور

۶- کانال‌های رانت‌آفرین در چهارچوب سیاست‌های ارزی دولت

۷- وضعیت فقر و نابرابری در مناطق روستایی کشور

۸- تجربه چین در توسعه اقتصادی و درس‌هایی برای ایران

۹- فساد سیاسی و کانال­های اثرگذاری آن بر امنیت اقتصادی

۱۰- وضعیت اقتصاد اسلامی در جهان و جایگاه ایران

یکی از مهم­ترین آثار بازگشت تحریم­های آمریکا بر اقتصاد ایران، از بین رفتن مشاغل و کاهش توان اشتغال­زایی اقتصاد کشور است. در واقع یکی از مهم­ترین اهداف خصمانه آمریکا از اعمال تحریم­ها علیه اقتصاد ایران، از بین بردن بخش تولید و افزایش بیکاری در اقتصاد است. در مقاله نخست این بخش، به بررسی راهبردهای اشتغال­زایی اقتصاد کشور در شرایط جدید تحریم­ها پرداخته شده است.

حضور بازنشستگان در بازار کار، تهدیدات جدی برای امنیت اقتصادی کشور را موجب شده است. تداوم این وضعیت، کارایی در اقتصاد ملی را کاهش داده و انگیزه حضور جوانان در ادامه حیات اقتصادی کشور را کاهش می­دهد. در راستای کاهش آثار منفی حضور بازنشستگان در بازار کار، در مقاله دوم به راهبردهای این حوزه پرداخته شده است.

آغاز فعالیت بورس نفت شانگهای، فرصت مغتنمی برای اقتصاد ایران جهت افزایش تعاملات اقتصادی با کشور چین بویژه در حوزه نفت و مشقات نفتی فراهم می­کند. استفاده از این فرصت، نیازمند شناخت فعالیت­های بورس نفت شانگهای و امکانات این بورس برای توسعه روابط اقتصادی ایران- چین است.

واردات بویژه واردات محصولات غذایی و مواد اولیه برای تامین امنیت غذایی از جمله بخش­های آسیب­پذیر از اعمال تحریم­های جدید توسط آمریکا علیه ایران به شمار می­آید. در مقاله نخست این بخش، به شناسایی تهدیدات واردات بر تامین امنیت غذایی، درمان و ذخایر راهبردی، پرداخته شده است.

فعالیت­های زیان ده بیمه­ای در صنعت بیمه کشور از جمله حوزه­های آسیب­زا برای امنیت اقتصادی کشور به شمار می­آید. هر چند شرکت­های بیمه در کنار سایر بخش­های مالی کشور نقش مهمی در توسعه کشور داشته­اند، اما فعالیت­های زیان­ده شرکت­های بیمه، اثر منفی بر امنیت اقتصادی کشور بدنبال دارد.

تدوین و اجرای سیاست­های ارزی از سوی دولت در یک سال اخیر، در کنترل نوسان بازار ارز نقش کلیدی داشته است. هر چند دولت به­دنبال کنترل التهابات در بازار ارز کشور است، اما سیاست­های ارزی مورد توجه دولت در برخی موارد مسیرهای رانت را برای برخی از افراد جامعه فراهم کرده است.

فقر و نابرابری در اقتصاد کشور می­تواند از طریق افزایش نارضایتی عمومی از عملکرد دولت و در گام بعدی، عملکرد نظام، امنیت اقتصادی را تهدید نماید. هر چند وضعیت فقر و نابرابری در دوره بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در مقایسه با دوره قبل از آن، بهبود یافته است.

چین از جمله کشورهای در حال توسعه­ای به شمار می­آید که در دو دهه اخیر رشدهای خیره­کننده­ای برخلاف تجارب سایر کشورهای دنیا داشته است. امروزه اقتصاد چین به­عنوان یکی از اقتصادهای پرقدرت دنیا به شمار می­آید که پیش­بینی­ها بر آنست که در آینده نزدیک اقتصاد این کشور، نقش اصلی در اقتصاد جهان را داشته باشد. تجربه توسعه این کشور برای کشورهای در حال توسعه­ای مانند ایران آموزنده است.

فساد در انواع مختلف آن تهدید جدی برای امنیت اقتصادی کشور به شمار می­آید. در این میان، فساد سیاسی از جمله فسادهایی است که می­تواند زمینه بروز سایر انواع فسادها از جمله فساد اقتصادی را موجب شده و امنیت اقتصادی کشور را تهدید نماید. در مقاله دوم، به بررسی فساد سیاسی و کانال­های اثرگذاری آن بر امنیت اقتصادی کشور پرداخته شده است.

اقتصاد اسلامی از جمله ساختارهای جدید معرفی شده به اقتصاد جهان به­شمار می­آید. هر چند این ساختار اقتصادی در مراحل آغازین رشد و نمو قرار دارد، اما مشتریان این ساختار اقتصادی در جهان اندک نیستند. بگونه­ای که درآمدهای سرشاری از شکل­گیری ساختارهای مبتنی بر اقتصاد اسلامی نصیب برخی کشورها از جمله مالزی و ترکیه می­شود.

 دانلود چکیده

پایان سند

نظرات (0)

مطالب بیشتری ازموسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

آخرین قیمت طلا و ارز