ماهنامه امنیت اقتصادی شماره ۵۶

ماهنامه تحلیلی پژوهشکده امنیت اقتصادی تدبیر
 

سازمان جهانی بهداشت، کیفیت زندگی را به صورت احساس و درک فرد از موقعیتش از سیستم‌های ارزشی و فرهنگی که در بستر آن زندگی می‌کند و با اهداف، انتظارات و دغدغه‌های او مرتبط است، تعریف می‌کند. این مفهوم، ابعاد مختلفی را دربر می‌گیرد که شامل سلامت جسمی (فیزیکی)، وضعیت روانی، استقلال، تعاملات اجتماعی، اعتقادات و تعاملات محیطی می‌شود.

 
 

ماهنامه امنیت اقتصادی شماره ۵۶

مشخصات ماهنامه:

مدیرمسئول: محمد جعفری

سردبیر: مصطفی آذری

پژوهشگران: ابوالفضل غفاری، گروه اقتصاد بین‌الملل، محمد جعفری، گروه اقتصاد ایران، صادق رضایی، یونس خدا‌پرست، قاسم اصولی، عاطفه غلامی، گروه اقتصاد انرژی.

شماره ۵۶ آبان ۹۷

قیمت ماهنامه: ۱۵۰۰۰ تومان

عناوین ماهنامه:

۱- راهبرد نوین در بخش کشاورزی: کشاورزی هوشمند

۲- راهبردهای همکاری ایران و تاجیکستان در دوره تحریم‌ها

۳- ضرورت ایجاد بانک مرکزی مستقل در فضای تشدید تحریم

۴- وضعیت ایران در شاخص کیفیت زندگی

۵- وضعیت ریسک‌های شبکه بانکی و بحران‌های پیش‌ رو

۶- چشم‌انداز مصرف ال‌ان‌جی در بخش حمل و نقل دریایی و تهدیدات آن بر امنیت انرژی ایران

۷- تبعات امنیتی و اقتصادی کنوانسیون جدید رژیم حقوقی دریای خزر برای ایران

۸- پاسخ‌جویی، پاسخ‌گویی و نقش آنها در فساد اقتصادی

۹-  توسعه مبادلات نفتی روسیه و چین و آثار آن بر امنیت انرژی ایران

برای دستیابی به امنیت غذایی و اهداف توسعه کشاورزی، سازگاری با تغییرات آب­وهوایی ضروری است. این تغییرات باید بدون کاهش در منابع عظیم طبیعی انجام شود. افزایش امنیت غذایی با کمک کاهش تغییرات اقلیمی، حفظ منابع طبیعی و خدمات اکوسیستم حیاتی، نیازمند تحول در سیستم‌های تولید کشاورزی است.

شاخص‌های اقتصادی تاجیکستان، در مقایسه با دیگر کشورهای اوراسیا در وضعیت مناسبی قرار ندارد، با وجود این، نرخ رشد اقتصادی این کشور تا سال ۲۰۲۰ حدود ۶ درصد تخمین زده شده است. در مجموع، از نظر اقتصادی و سیاسی، تاجیکستان در بین کشورهای آسیای مرکزی، کم‌توسعه‌یافته‌ترین و ضعیف‌ترین کشور به شمار می‌رود.

یکی از آثار مهم تحریم‌های اقتصادی تحقق نیافتن بخشی از درآمدهای دولت و نبود دسترسی به درآمدهای فروش نفت و فراورده­های نفتی است. در این بین، امکان دارد بانک مرکزی و شبکه بانکی، برای جبران درآمدهای تحقق نیافته دولت، مورد استفاده قرار گیرند و استقلال خود را از دست بدهند.

سازمان جهانی بهداشت، کیفیت زندگی را به صورت احساس و درک فرد از موقعیتش از سیستم‌های ارزشی و فرهنگی که در بستر آن زندگی می‌کند و با اهداف، انتظارات و دغدغه‌های او مرتبط است، تعریف می‌کند. این مفهوم، ابعاد مختلفی را دربر می‌گیرد که شامل سلامت جسمی (فیزیکی)، وضعیت روانی، استقلال، تعاملات اجتماعی، اعتقادات و تعاملات محیطی می‌شود.

 

نظام تأمین مالی کشور بانک­محور است و بیش از ۹۰ درصد تأمین مالی کشور توسط بانک‌ها انجام می‌شود. به‌طور تقریبی هر فعالیتی که توسط بانک صورت می‌پذیرد، در بطن خود با ریسک‌هایی مواجه است. مهم‌ترین و جامع‌ترین ریسک‌هایی که هر نظام بانکی را تهدید می‌کند.

به دنبال وضع قوانین بین‌المللی سخت‌گیرانه زیست‌محیطی، بسیاری از پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که در چند سال آینده، ال‌ان‌جی، جایگزین نفت کوره و گازوییل به عنوان سوخت کشتی‌ها خواهد شد. این موضوع تقاضا برای نفت کوره، به‌خصوص نفت کوره‌هایی را که از استانداردهای زیست‌محیطی جهانی برخوردار نیستند، کاهش خواهد داد.

دریای خزر، دریاچه‌ای با شرایط منحصربه‌فرد است که تعریفی منحصربه­فرد را می‌طلبد و براساس این، ضروری بود رژیم حقوقی منحصربه‌فردی داشته باشد.

یکی از مباحثی که در سال­های اخیر بسیار در اقتصاد کشور مورد توجه قرار گرفته، مسأله فساد است. امروزه بیشتر کشورها به دلایل مختلفی از وجود فساد در بخش­های مختلف اقتصادی و سیاسی رنج می­برند. فساد از واقعیت­های غیرقابل انکار هر جامعه­ای است که همیشه توجه اقتصادانان و سیاستمدارن را به خود جلب کرده است.

چین یکی از بزرگ‌ترین کشورهای مصرف‌کننده نفت جهان است و برآورد می‌شود در آینده، به  بزرگ‌ترین واردکننده نفت جهان تبدیل شود. روسیه با درک اهمیت این موضوع، سعی بر توسعه تعاملات انرژی با این کشور دارد، به‌طوری‌که در چند سال اخیر با اقدام­هایی مانند احداث خط لوله سیبری شرقی ـ اقیانوس آرام و همچنین ارایه تخفیف‌های قیمتی به پالایشگران مستقل توانسته است سهم خود را از بازار چین افزایش دهد و به بزرگ‌ترین تأمین‌کننده نفت این کشور تبدیل شود.

دانلود چکیده

پایان سند

نظرات (0)

مطالب بیشتری ازموسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

آخرین قیمت طلا و ارز