ماهنامه امنیت اقتصادی شماره ۷۴

ماهنامه امنیت اقتصادی پژوهشکده امنیت اقتصادی تدبیر
 

اجرای پروژه‌های سرمایه‌گذاری از جمله الزامات اصلی برای رشد و توسعه اقتصادی به شمار می‌آید. علیرغم توجه دولت‌ها به این مهم، اما در عمل بسیار از منابع کشور در راستای اجرای پروژه‌های عمرانی، اتلاف می‌شود. تداوم این وضعیت برای آینده کشور تهدید جدی به شمار می‌آید. در مقاله اول این بخش، به این موضوع پرداخته شده است.

 
 

ماهنامه امنیت اقتصادی شماره ۷۴

مشخصات ماهنامه:

مدیرمسئول: دکتر محمد جعفری

سردبیر: دکتر سید محمد رضا سید نورانی

هیأت تحریریه:

دکتر محمد جعفری، دکتر مصطفی آذری، دکتر حبیب سهیلی، دکتر قاسم اصولی، دکتر سعیده احمدی

پژوهشگران:

مرجانه بشخور، الهه رحیم دوست، عاطفه غلامی، معصومه سادات سجادی

قیمت ماهنامه: ۱۵۰۰۰ تومان

عناوین ماهنامه:

۱- راهبردهای توزیع عادلانه ثروت در بین اقشار کم‌درآمد از طریق پرداخت‌های غیرمستقیم

۲- راهبردهای بهره‌گیری از ظرفیت‌های تغییر رفتار امارات در راستای تقویت امنیت اقتصادی

۳- اتلاف سرمایه‌های ملی در اجرای پروژه‌های عمرانی

۴- ضعف حکمرانی در حذف یارانه دهک‌های بالای جامعه

۵- آثار افزایش عمق بازار سهام بر تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی

۶- تورم، بی‌ثباتی قیمتی و عدم تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی

۷- تکمیل زنجیره ارزش صنعت پتروشیمی و کاهش آسیب‌پذیری از تحریم‌ها

۸- تحول در مالیات‌ستانی لازمه اقتصاد مقاومتی

لینک دانلود چکیده

توزیع عادلانه ثروت در بین اقشار کم درآمد از جمله اولویت‌های کشور به شمار می‌آید. متاسفانه در سالهای اخیر، این مقوله از طریق توزیع مستقیم پول در جامعه مورد توجه دولت قرار گرفته است. در مقاله اول، راهبردهای توزیع عادلانه ثروت در جامعه از طریق پرداختهای غیرمستقیم، بررسی شده است.

امارات به‌عنوان کشور همسایه ایران در ماه‌های اخیر برخلاف گذشته رفتارهای دوستانه با کشورمان را مورد توجه قرار داده است. با توجه به اینکه امارات شریک اصلی تجارت ایران در هر دو سمت واردات و صادرات به شمار می‌آید، ضروری است از ظرفیت‌های تغییر رفتار این کشور در راستای تقویت امنیت اقتصادی، حداکثر استفاده انجام شود. در مقاله دوم، به راهبردهای بهره‌گیری از ظرفیت‌های تغییر رفتار این کشور پرداخته شده است.

اجرای پروژههای سرمایه‌گذاری از جمله الزامات اصلی برای رشد و توسعه اقتصادی به شمار می‌آید. علیرغم توجه دولت‌ها به این مهم، اما در عمل بسیار از منابع کشور در راستای اجرای پروژه‌های عمرانی، اتلاف می‌شود. تداوم این وضعیت برای آینده کشور تهدید جدی به شمار می‌آید. در مقاله اول این بخش، به این موضوع پرداخته شده است.

پرداخت نقدی در قالب طرح هدفمندی یارانه‌ها، همواره مورد انتقاد دولت‌ها بوده است اما در عمل، هیچ یک از دولت‌ها در حذف یارانه‌ بگیران اقدام مشخصی و معینی را انجام نداده‌اند. یکی از مهم‌ترین دلایل این موضوع، به ضعف حکمرانی برمی‌گردد. تداوم این امر برای اقتصاد هزینه بالایی بدنبال خواهد داشت. در مقاله دوم، این موضوع مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

پایان سند

نظرات (0)

مطالب بیشتری ازموسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

آخرین قیمت طلا و ارز