انقلاب اسلامی در دهه پنجم عمر مبارک خود و پس از مجاهدت و ایثارگری چند‌ نسل از جوانان این مرز و بوم، اینک در آغاز دوره‌ای جدید و عصری نو قرار گرفته است. عصر گام دوم انقلاب اسلامی، نقشه‌ای نو و مبتنی‌بر تحولات سریع زمان را می‌طلبد. ورود به قرن ۱۵ هجری شمسی نیز نشان از انگیزه کشور برای ورود به مرز‌های تحول و گذر از خمودگی­ها و سرگردانی‌های حکمرانی است. زمان حاضر، زمان پردازش تفصیلی آرمان‌های انقلاب اسلامی و نمایش کارآمدی شاخص‌های هویت اسلامی است و امید به آینده روشن به‌عنوان کلید اساسی همه قفل‌ها، نیاز اصلی امروز در دستیابی به پیشرفت و میدان نبرد جدی با دشمنان است.

اکنون با استعانت از ذات باری تعالی پس از طی شدن «گام اول پیشرفت» در بیش از چهار دهه گذشته، در گام دوم انقلاب اسلامی، با امید به رضایت حق‌تعالی و با همدلی و روحیه جهادی، مطالبه اینست که با رویکرد تحولی اقتصاد مقاومتی مبتنی‌بر جهش تولید و مولدیت، مردمی شدن، اقتصاد دانش‌بنیان، عدالت‌محوری، شفافیت و فسادستیزی، حرکت جهادی، درون‌زایی و برون‌گرایی، سیاست‌سازی و سیاست‌گذاری تحقق اقتصاد قوی و مردمی، تدوین و اجرا گردد. برنامه‌ای تحولی برای بهره‌گیری از همه ظرفیت‌های انسانی و طبیعی در مسیر نقش‌آفرینی مؤثر در زمینه‌هایی که با تحقق عدالت و پیشرفت اقتصادی کشور مرتبط است.

در این مسیر پیشرفت، افزایش مقاومت اقتصادی در برابر هرگونه شوک داخلی و خارجی همواره مورد تأکید رهبر معظم انقلاب اسلامی بوده که نقش تأمین و پایداری امنیت اقتصادی در تحقق آن مهم و حیاتی است. هرگونه اخلال در امنیت اقتصادی و تضعیف آن، به ناامنی ملی تبدیل می‌شود و پیامدهای منفی آن بر کشور شایان توجه خواهد بود. ازاین‌رو ضروری است همواره رصد و تحلیل وضعیت امنیت اقتصادی کشور انجام و هرگونه اخلال در این حوزه پیش از تشدید و سرایت آن به دیگر حوزه‌های ملی، شناسایی و راهکارهای علمی‌ـ‌عملی آن به کار گرفته شود.

در این راستا، انتشار محتوای ناظر بر آگاهی‌بخشی و تنویر افکار سیاست‌گذاران و مجریان اقتصادی با نگاهی بین‌رشته‌ای و بومی و با توجه به اسناد بالادستی، منویّات امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری(مدّظله‌العالی)، ساختارها و نهادهای کشور، یکی از مهم‌ترین رسالت‌های موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد است. امید است این آثار براساس رسالت موسسه، گام مهمی در شناسایی نقاط آسیب‌پذیر امنیت اقتصادی و ارایه راهبردهای مؤثر برای مقابله با مسائل و چالش‌های اقتصادی و بهبود امنیت اقتصادی برداشته باشد و راهنمای سیاست­گذاران و برنامه­ریزان اقتصادی و سیاسی کشور باشد.

 

مدیرعامل موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

پایان سند

مطالب بیشتری ازموسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

آخرین قیمت طلا و ارز