Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home3/tierir/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 1142
ایران | Regions | موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

ایران

 
 • ماهنامه تحلیلی
  ماهنامه امنیت اقتصادی شماره ۷۱
  ۱۳۹۹/۰۱/۳۱ پژوهشکده امنیت اقتصادی تدبیر

  تحریم‌های غرب علیه اقتصاد روسیه از سال 2014 به بعد، موجب افزایش فشار تورمی، دشواری دسترسی به بازارهای سرمایه بین‌المللی برای وام‌گیرندگان، تضعیف ارزش روبل در برابر یورو و دلار و ایجاد تأخیر در خروج اقتصاد روسیه از رکود شدند. به‌رغم تبعات منفی این فشارها برای اقتصاد روسیه، بهره‌برداری از الگوهای مقابله با تحریم روسیه علیه غرب می‌تواند در راستای تقویت امنیت اقتصادی ایران مفید باشند.

   
 • تجربه جهانی در خصوص تأمین مالی صندوق‌های بازنشستگی و آموزه‌هایی برای ایران- مظالعات امنیت اقتصادی شماره ۱۳۰
  ۱۳۹۹/۰۱/۳۰

  پژوهشکده امنیت اقتصادی تدبیر، مطابق اهداف تعریف شده برای این موسسه مبنی بر بررسی ابعاد مخاطره‌آمیز شوک‌های اقتصادی و تاثیر آنها در وضعیت امنیت اقتصادی کشور، اقدام به بررسی تجربه جهانی در خصوص تأمین مالی صندوق‌های بازنشستگی و مقایسه شاخص‌های ایران با کشورهای منتخب و همچنین چالش‌های پیشروی ارتقاء شاخص‌های عملکرد مالی نظام بازنشستگی کشور پرداخته است. امید است نتایج حاصل از این پژوهش به برنامه‌ریزان و سیاست‌گذاران اقتصادی برای کاهش آسیب‌پذیری اقتصاد از این ناحیه کمک کند.

   
 • ارزیابی و استخراج شاخص‌های امنیت مالی در ایران
  ۱۳۹۹/۰۱/۲۵

  اگر اهمیت بخش مالی را از بعد تأمین سرمایه لازم برای فعالیت‌های اقتصادی و دستیابی به اهداف رشد و توسعه در نظر بگیریم، امنیت مالی چهارچوب نهادینه‌ای از شرایط اجتماعی، سیاسی و حقوقی است که اعتماد پس‌اندازکنندگان و سرمایه‌گذاران را جلب و امنیت حقوقی معاملات را تضمین می‌کند. از اینرو، هرگاه شاخص‌های امنیت مالی و سرمایه‌گذاری در جامعه وضعیت مطلوبی را نشان دهد، این چهارچوب نهادینه موجبات رشد و توسعه اقتصادی را فراهم می‌آورد. رشد و توسعه اقتصادی کشور موجب پیشرفت در سایر حوزه‌ها از جمله فرهنگ، سیاست و روابط اجتماعی خواهد شد که به پیشرفت ملی تعبیر می‌شود. کشوری که در شاخص‌های پیشرفت ملی، وضعیت مطلوبی داشته و روند رو به رشدی را تجربه نماید، می‌تواند ارزش‌های خود را حفظ و در مقابل تهدیدهای خارجی مقاومت و سعادت ملت خود را تضمین نماید.

   
 • مرجع امنیت اقتصادی (جلد دوم)
  ۱۳۹۹/۰۱/۲۴

  در راستای تحقق اهداف مرتبط با تقویت امنیت اقتصادی در کشور و به منظور شناخت عمیق و دقیق ماهیت، چگونگی و چرایی امنیت اقتصادی و رابطه این موضوع با سایر مسایل مهم در کشور و سطح بین‌المللی، پژوهشکده امنیت اقتصادی تدبیر در راستای رسالت پژوهشی خود وظیفه انتشار مجموعه «کتاب مرجع امنیت اقتصادی» را بر عهده گرفته است. در جلد دوم از این مجموعه به بررسی موضوعات نظری و کاربردی در سه حوزه 1- امنیت اقتصادی و نظام‌های اقتصادی (سرمایه‌داری، سوسیالیسم و نظام اقتصاد اسلامی)، 2- سطوح و ابعاد امنیت اقتصادی (امنیت انرژی، امنیت سرمایه‌گذاری، امنیت کالایی و…) و 3- امنیت اقتصادی و اقتصاد بین‌الملل (جهانی‌شدن و تجارت خارجی) پرداخته شده و ضمن بیان مفاهیم و چهارچوب‌های نظری برای تحلیل حوزه‌های فوق در ادبیات امنیت اقتصادی، ارتباط این حوزه‌ها با امنیت اقتصادی در عمل و کاربرد نیز نشان داده شده است.

   
 • کتاب
  فساد اقتصادی در کلام ولایت
  ۱۳۹۸/۰۵/۱۴ پژوهشکده امنیت اقتصادی تدبیر

  در کتاب « فساد اقتصادی در کلام ولایت»، طبقه‌بندی جامعی از تمام بیانات، پیام‌ها و ابلاغ‌های منتشر شده رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله) در زمینه فساد اقتصادی از آغاز رهبری ایشان (خرداد 1368) تا اسفند1397 انجام شده است. رویکرد این کتاب چنین بوده است که با یک طبقه‌بندی جامع و منطقی و با توجه به ابعاد پنج‌گانه، به مجموعه مرجعی برگرفته از رهنمودهای مقام معظم رهبری در خصوص فساد اقتصادی و راهکارهای مقابله با آن تبدیل شود. توجه به مباحث عملی مانند بیان اهمیت مقابله با فساد، عوامل ایجادکننده فساد، پیامدهای فساد، همچنین بیان راهکارهای مقابله با فساد در جامعه به این مجموعه صبغه عملی و کاربردی نیز بخشیده است.

   
 • ماهنامه تحلیلی
  ماهنامه امنیت اقتصادی شماره ۶۰ و ۶۱
  ۱۳۹۸/۰۲/۱۶ پژوهشکده امنیت اقتصادی تدبیر

  آذربایجان به‌عنوان یکی از رقبای ایران در تولید و صادرات گاز، توسعه سرمایه‌گذاری در این بخش را بیش از گذشته مورد توجه قرار داده است، اما توان منابع گازی این کشور امکان صادرات گاز توسط این کشور از طریق خط لوله با توجه به ظرفیت سرمایه‌گذاری‌های در حال انجام را نمی‌دهد. ازاینرو، فرصت مغتنم برای ایران جهت بهرهمندی از این سرمایه‌گذاری آذربایجان برای حضور در بازار جهانی گاز وجود دارد. در مقاله اول این بخش، راهبردهای بهرهمندی از سرمایه‌گذاری آذربایجان در بخش تولید و صادرات گاز برای کشورمان بحث و بررسی شده است.

   
 • ماهنامه تحلیلی
  ماهنامه امنیت اقتصادی شماره ۵۹
  ۱۳۹۸/۰۲/۳ پژوهشکده امنیت اقتصادی تدبیر

  متنوع‌سازی روش‌های فروش نفت از جمله موضوعاتی است که در سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی مورد تأکید قرار گرفته است و در این راستا عرضه نفت در بورس، یکی از مصادیق تنوع در فروش است. با این روش امکان بکارگیری توان بخش خصوصی در صادرات وجود دارد و با توجه به شرایط تحریمی، هزینه‌‌‌های اعمال تحریم برای کشورهای تحریم کننده افزایش خواهد یافت. ازاین‌رو، موفقیت در فروش نفت از طریق بورس و استمرار آن، می‌تواند در بلندمدت امنیت انرژی و امنیت اقتصادی کشور را ارتقا دهد.

   
 • کتاب
  راهبرد‌های تأمین امنیت اقتصادی ایران در منطقه اوراسیای مرکزی
  ۱۳۹۸/۰۲/۳ پژوهشکده امنیت اقتصادی تدبیر (موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد)

  با توجه به اینکه کشورهای آسیای مرکزی و قفقاز از مهم‌ترین همسایگان شمالی کشورمان به حساب می‌آیند و از اهمیت زیاد اقتصادی، سیاسی، امنیتی و راهبردی برخوردار هستند، گسترش روابط با این کشورها در ابعاد مختلف اقتصادی، سیاسی، امنیتی و منطقه‌ای برای ایران بسیار مهم است. از این رو در این پژوهش کوشش شده است ضمن شناخت فرصت‌ها و چالش‌های مختلف همکاری، چگونگی کاربرد دیپلماسی اقتصادی موفق در ارتباط با این کشورها بررسی شود تا زمینه برای بسط و تعمیق همکاری‌ها و ارتقاء جایگاه ایران در بین شرکای تجاری این کشورها فراهم شود. در واقع، سیاست‌های ایران در دو دهه گذشته در راستای بهره‌برداری از موقعیت ژئوپلیتیکی این منطقه، عملگرایی و اعمال دیپلماسی اقتصادی نسبت به این منطقه در حد اعلامی باقی مانده و به مرحله عملیاتی نرسیده است، با انجام این پژوهش این امید می‌رود زمینه برای عملیاتی شدن دیپلماسی اقتصادی نسبت به این منطقه و شناسایی فرصت‌ها و زمینه‌های مهم همکاری با این کشورها فراهم شود.

   
 • بولتن تحلیلی
  بررسی مناسبات اقتصادی ایران و ژاپن و ملاحظات راهبردی ایران- مطالعات امنیت اقتصادی شماره ۱۲۹
  ۱۳۹۸/۰۲/۳ پژوهشکده امنیت اقتصادی تدبیر (موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد)

  در این کتاب ضمن تجزیه و تحلیل اقتصاد ژاپن، زمینه‌های گسترش همکاری اقتصادی دوجانبه میان ایران و ژاپن مورد بررسی قرار گرفته است تا با آگاهی دقیقتر از توانمندی‌های ژاپن و همچنین تهدیدها و فرصت‌های همکاری دو کشور، روابط اقتصادی دوجانبه میان ایران و ژاپن مبتنی بر نیاز طرفین تقویت شود و مسیر آینده روابط دو طرف تا حدودی روشن شود.

   
 • بولتن تحلیلی
  مقابله با پولشویی و تأمین مالی تروریسم، راهبرد توسعه روابط بانکی کشور در فضای بین‌الملل – مطالعات امنیت اقتصادی شماره ۱۲۸
  ۱۳۹۸/۰۲/۳ پژوهشکده امنیت اقتصادی تدبیر (موسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد)

  پولشویی و تأمین مالی تروریسم یکی از وجوه تهدیدزای امنیت ملی در حوزه اقتصاد محسوب می‌شوند؛ با عنایت به آنکه اقتصاد کشور در سال آتی با دور جدیدی از تحریم‌های بین‌المللی مواجه است و کانون اصلی اثرگذاری تحریم‌ها نیز بخش مالی و بانکی کشور است، لذا اگر در زمینه مقابله با پولشویی اقدام درخور توجهی انجام نگیرد و گروه اقدام مالی نیز به واسطه آنکه کشور ایران در اجرای توصیه‌ها ناتون است، به بازگشت نام ایران در لیست سیاه اقدام کند، بر شدت تأثیر‌گذاری شرایط تحریمی بر اقتصاد کشور افزوده می‌گردد که این مسأله نیز امنیت اقتصادی کشور را به شدت متزلزل می‌سازد.

   
12345...1020...

مطالب بیشتری ازموسسه تحقیقاتی تدبیر اقتصاد

آخرین قیمت طلا و ارز